mobile
REKLAMA

Depresja poporodowa

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe standardy dotyczące opieki okołoporodowej. Jedną z najważniejszych zmian jest kwestia stanu psychicznego kobiety ciężarnej, która nabierze ostatecznie większego znaczenia. Zostanie wprowadzone badanie, które pomoże lekarzowi prowadzącemu na wykrycie nieprawidłowości, które w ostatecznym rozrachunku mogą prowadzić do depresji.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Depresja poporodowa

Nowe założenia standardów opieki okołoporodowej mają być swoistym kodeksem praw pacjentek. Dzięki nim kobiety będą wiedziały co im przysługuje w trakcie porodu, jak i po nim. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Ważną kwestią poruszoną w tym aspekcie jest stan psychiczny młodej mamy. Zostanie wprowadzone narzędzie do badania depresji, czyli tzw. skala Becka. To dwadzieścia jeden pytań wielokrotnego wyboru dotyczących m.in. kwestii odczuwania przyjemności i smutku, samooceny, poczucia winy, myśli samobójczych. Każda kobieta będzie miała takie trzy badania- w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży oraz miesiąc po porodzie. Przeprowadzenie takiego testu będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do lekarza specjalisty w tej dziedzinie, czyli psychiatry. Kobieta nie będzie miała obowiązku stawienia się na takiej kontroli, ale ostatecznie będzie miała świadomość o swoim niepewnym stanie psychicznym.

Pierwszy trymestr ciąży nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż jest to często trudny czas dla kobiety. Nie czują się zbyt dobrze, są zmęczone, a poranne mdłości nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Mimo wszystko jest to normalne zjawisko, które powinno ustąpić po około dwunastym tygodniu ciąży. Z kolei ostatni trymestr to czas przygotowywania się na przyjęcie dziecka na świat. Wiążę się z kompletowaniem wyprawki, załatwianiem spraw, na które po porodzie może nie być czasu. Na każdym z tych etapów mogą pojawić się objawy depresji, które bez odpowiedniego leczenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a być może i nawet życia matki i dziecka.

W trakcie ciąży kobiety często odczuwają niepokój dotyczący przyszłego macierzyństwa. U wielu z nich pojawia się bezsenność, przyśpieszony puls, rozkojarzenie czy ciągłe uczucie smutku. Natomiast po porodzie mamy często płaczą, nie chcą dopuścić innych osób do opieki nad maluszkiem lub ta opieka ich tak przerasta, że nie chcą się w nią angażować i zrzucają obowiązek na partnera czy innych członków rodziny. Kobiety przestają panować nad swoimi emocjami, stają się apatyczne. Najtrudniejsze jest rozpoznanie depresji w ciąży ze względu na hormony obwiniane za większość ciążowych dolegliwości. Kluczowa jest rozmowa. Nie należy lekceważyć takich objawów, zaś rozmawiać, dyskutować i wspierać przyszłą mamę. Nic tak nie pomaga jak wiara i wsparcie bliskich osób w takim momencie w życiu.

O depresji poporodowej mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Ten problem przestaje być już tematem tabu, a tematem godnym uwagi. Kobieta po porodzie często schodzi na drugi plan, ustępując dziecku. Czuje się niedoceniona, a dodatkowo ma różne obawy dotyczące macierzyństwa. Bez odpowiedniego wsparcia objawy depresji będą się nasilać. O tym problemie należy mówić i starać się z nim walczyć. Ważne, aby nie pomijać go w całym tym aspekcie, gdyż to nieodłączna część okresu okołoporodowego.

Źródło fotografii: www.mamawlublinie.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda