mobile

Elewacja z polnych kamieni i ceramiki.

W tym roku przeprowadzono kolejny etap prac konserwatorskich w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej. Zostały one dofinansowane z budżetu miasta Gdyni. Tym razem konserwacji poddano część elewacji budynku, którą pokrywają głównie kamienie polne oraz ceramika.

informacja prasowa
Elewacja z polnych kamieni i ceramiki.

Zgodnie z przekazami kamienie na elewacje były przynoszone przez dzieci na lekcje religii i przez dorosłych parafian w ramach zadośćuczynienia za grzechy. Tłuczona ceramika użyta do wykończenia pochodzi z kaszubskiej pracowni Necla założonej w 1907 roku w Chmielnie, która od dziesięciu pokoleń wytwarza tradycyjnie zdobione gliniane naczynia.

Wykończenie elewacji kościoła było bardzo proste i skromne z uwagi na trudności w pozyskiwaniu funduszy i materiałów budowlanych w latach 60. XX w. Użycie kamieni polnych i fragmentów ceramiki świadczy o wyjątkowej inwencji twórczej i pomysłowości projektantów i inwestora.

Całość elewacji oczyszczono strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem oraz chemicznie. Uzupełniono wykruszone kamienie i wymieniono osłabione fugi. Zrekonstruowano mozaikę z wizerunkiem ryby nad wejściem bocznym, uzupełniając ubytki po lampie fragmentami ceramiki z wytwórni Necla, identycznymi z tymi użytymi do jej wykonania.

Drobne zarysowania oryginalnych fragmentów ceramiki scalono kolorystycznie.

fot. Mozaika w kształcie ryby nad wejściem przed i po pracach konserwatorskich/ www.gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda