mobile

Gdańsk je zdrowo

Trwa realizacja programu, który obejmie w ciągu trzech lat wszystkie gdańskie szkoły, w których odbywa się żywienie zbiorowe. Będzie to łącznie 140 przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwsze szkolenia już 18, 19 i 24 listopada.

TAGI
Gdańsk je zdrowo

W ramach programu „Gdańsk-jeMY zdrowo” przeszkolone zostaną wszystkie gdańskie kucharki, pomoce kuchenne, intendentki – razem 700 osób do 2018! Po co? By jeszcze bardziej poprawić jakość żywienia dzieci i młodzieży, która powinna jeść jeszcze zdrowiej. Częścią informacyjno-edukacyjną programu jest aplikacja skierowana do rodziców i opiekunów.

Realizatorem programu jest Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku (jedyna tego typu placówka w kraju), a patronatem objął go Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Szkolenia przez trzy lata
Szkolenia rozpoczynają się w terminach 18, 19 i 24 listopada oraz 9 i 11 grudnia 2015 roku. W 2015 roku odbędzie się 5 szkoleń w 20 placówkach, które obejmie łącznie 100 kucharek i intendentek. W 2016 roku w 10 szkoleniach w 40 placówkach przeszkolonych zostanie 200 osób. W 2017 roku w trakcie 15 szkoleń w 60 placówkach przeszkolonych zostanie aż 300 osób. W ostatnim roku programu – w 2018 roku – odbędzie się 5 szkoleń w 20 placówkach, w których przeszkolonych zostanie 100 osób.
Łącznie, w 35 szkoleniach w 140 gdańskich placówkach oświatowych, zostanie przeszkolonych 700 osób!

Charakterystyka programu
Głównym celem programu jest poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie placówek oświatowych w Gdańsku. „Gdańsk – jeMy zdrowo!” odpowiada na dwie potrzeby:
1. Konieczność dostosowania standardów żywieniowych w placówkach oświatowych  do wymogów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach), które obowiązuje od 1 września 2015 roku.
2. Poprawa jakości  komunikacji dotyczącej żywienia dzieci w przedszkolach i szkołach pomiędzy placówkami oświatowymi   a rodzicami/opiekunami.

Adresaci programu
Program w części szkoleniowej dotyczy dyrektorów, intendentek, kucharek, pomocy kuchennych przygotowujących posiłki w gdańskich placówkach oświatowych.
Część informacyjno-edukacyjna aplikacji skierowana jest do rodziców i opiekunów.

Program obejmuje:
- Szkolenia 
skierowane do dyrektorów, intendentów i kucharek, pomocy kuchennych szkolnych.
Warsztat edukacyjny (3 godziny) obejmuje:
a. Zasady komponowania posiłków w żywieniu zbiorowym w świetle nowych przepisów prawnych. 
b. Wystąpienie przedstawiciela Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. nt. zasad kontroli realizacji zapisów nowelizacji ustawy dnia 26 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2015r. po 594) i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r.
c. Jak korzystać z Systemu i aplikacji wspierającej komunikację placówka- rodzic w zakresie organizacji żywienia.
d. Pokaz kulinarny dobrych praktyk przyrządzania posiłków w żywieniu zbiorowym.  
e. Degustacja i Zakończenie szkolenia
Standard informacji o żywieniu w placówce oświatowej 
Działanie to polega na wdrożeniu systemu standardowego komunikowania rodziców i opiekunów o jadłospisie i składzie posiłków szkolnej stołówki. Osoba upoważniona (intendentka) wprowadza do programu internetowego dane dotyczące posiłku. 
Wprowadzenie przez intendentkę do systemu jadłospisu (składu posiłków) umożliwi rodzicom i opiekunom odczyt jadłospisu na pobranej wcześniej aplikacji mobilnej (np. telefonie komórkowym). 
Konsultacje
Podczas realizacji programu uczestnikom oferujemy wsparcie w zakresie wdrażanego w placówce programu pilotażowego. Konsultacje odbywają się w określonych dniach. 
Konkurs
Placówki, które włączą się do programu wezmą udział w konkursie na smaczne i zdrowe menu szkolne.
Przyznawanie certyfikatów udziału w programie
Dla placówek, które włączą się w program i spełnią wyznaczone kryteria w zakresie żywienia uczniów oraz promowania zdrowego żywienia otrzymają certyfikaty. 

Korzyści dla szkół
- Bezpłatne szkolenia 
- Materiał edukacyjny
- System standardowego tworzenia menu (online)
- Możliwość udziału w konkursie „Najzdrowsze szkolne menu w Gdańsku”
- Certyfikat potwierdzający udział w programie
- Podniesienie rangi szkolnej stołówki, jako miejsca zaspakajającego 30% całodziennego zapotrzebowania energetycznego
- Podniesienie rangi przedszkolnej stołówki, jako miejsca zaspakajającego 75% całodziennego zapotrzebowania energetycznego
- Integracja środowiska szkolnego w pracy nad poprawą jakości żywienia w szkołach
- Wymiana dobrych praktyk

Korzyści dla dzieci i rodziców
- Systematyczny dostęp do pełnej informacji o aktualnym menu posiłków szkolnych i przedszkolnych.
- Wzrost wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania – moduł edukacyjny aplikacji.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda