mobile
REKLAMA

Gluten- jeść czy nie jeść?

Szeroki wybór różnorodnych diet czy powszechnych porad w kwestii zdrowego odżywiania sprawiają, że człowiek się gubi i traci orientację w tym, co dobre a co złe. Ostatnim hitem w modzie żywieniowej jest dieta bez laktozy i glutenu. Czy naprawdę szkodzi zdrowiu czy jednak jest chwilowym trendem? Przedstawiamy całą prawdę o glutenie!

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Gluten- jeść czy nie jeść?

Z roku na rok rośnie ilość badań poświęconych szkodliwości glutenu wobec organizmu ludzkiego. Powoli odchodzi się od aluzji, że powinno się go całkowicie wykluczyć z codziennej diety. Taki krok powinny podjąć osoby, które rzeczywiście chorują na celiakię. Co prawda tych osób na całym świecie jest zaledwie kilka procent. Reszta społeczeństwa może spokojnie i bez obaw jeść produkty zawierające ten składnik. Nie jest szkodliwy dla organizmu, ale oczywiście w odpowiednich granicach. Można również spotkać się z dietetykami, którzy kategorycznie zabraniają go do włączania do diety. Jak odnaleźć złoty środek w tej sytuacji? Czy gluten szkodzi zdrowiu?

Poniekąd eliminacja glutenu z codziennej diety jest tymczasową modą, która zaczyna zanikać. Był okres szału, kiedy coraz więcej osób wykluczało go z diety, nie z powodów zdrowotnych, a właśnie ze względu na panujące żywieniowe trendy. Nie chodzi o codzienne spożywanie białego makaronu, chleba czy pizzy, a racjonalne żywienie. Takie produkty warto zastąpić pełnoziarnistą wersją, czyli razowym chlebem oraz makaronem.

Podstawą powinno być świadome odżywianie, czyli poznanie potrzeb swojego ciała, tak aby dobrze się czuło po zjedzeniu posiłku czy wypiciu płynów. Od czego należy zacząć taki proces? Wyobraźmy sobie talerz podzielony na cztery równe części. Pierwsza ćwiartka to owoce, druga warzywa, trzecie to rośliny strączkowe, zaś ostatnia to ziarna. Te ostatnie są tanie, ogólnodostępne, ale często słyszymy o „złym” glutenie, który utrudnia a wręcz uniemożliwia chudnięcie. Czym jest gluten?

Gluten to białko zbóż, które w uczulającej formie występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz owsie. O ile pszenica jest alergenem, to gluten w ziarnie pszenicy praktycznie zanika, gdy ją skiełkujemy, czyli nikt nie reaguje alergicznie na kiełki pszenicy. Zboża, które nie zawierają glutenu to ryż, kukurydza, proso, gryka, komosa ryżowa czy amarantus. Coraz częściej słychać głosy o tym, że pszenica czy gluten sprzyjając tyciu. W tym momencie warto zwrócić uwagę na to, że dzieje się tak tylko jak jemy jej za dużo lub w zbyt przetworzonej formie. Pod taką postacią pszenica traci swoje najważniejsze wartości. Zjadanie jej w nadmiarze może prowadzić do nietolerancji pokarmowej czy alergii. W skład pieczywa wyprodukowanego z oczyszczonego, a więc pozbawionego podstawowych składników odżywczych ziarna, wchodzą różnego rodzaju ulepszacze, tłuszcze oraz konserwanty, które zdecydowanie nie wpływają pozytywnie na organizm człowieka.

Problem glutenu pojawił się w ciągu ostatnich czterdziestu lat, gdy wraz ze wzrostem spożycia produktów mącznych zawierających pszenicę odnotowano wzrost otyłości. Obarczenie całą winą glutenu czy pszenicy jest wręcz rzeczą nieodpowiedzialną i nieracjonalną. W tym okresie nastąpił także gwałtowny wzrost spożycia żywności wysokoprzetworzonej oraz picia słodkich, gazowanych napojów. Porcje posiłków były coraz większe, a aktywność fizyczna systematycznie malała. Jak widać to nie gluten przyczynił się do przybierania na masie, a zmiana nawyków żywieniowych na gorsze. Nie ma dowodów na to, że to gluten jest przyczyną przybierania na masie. Sama dieta bezglutenowa może był równie wysokokaloryczna, z bardzo niską zawartością witamin i składników mineralnych czy błonnika, co równoznacznie może przyczyniać się do wzrostu wagi.

Aby racjonalnie schudnąć należy spożywać więcej posiłków bogatych w witaminy, mikro- oraz makroelementy, a usunąć z codziennego jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną, słodkie napoje, słodycze, białe pieczywo. Wszystkie to produkty, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. Ten krok jest już kluczem do sukcesu. Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Natomiast dietę należy wzbogacić zdecydowanie w warzywa, owoce, ziarna oraz kasze. Odpowiednia wielkość porcji posiłków, odstępy pomiędzy nimi, brak podjadania i dużo wody to idealny przepis na dietę!

A gluten? Z pewnością nie szkodzi osobom, które nie mają stwierdzonej choroby na celiakię. Odpowiednia ilość w codziennej diecie, nie zaszkodzi a może nawet pomóc. Wybierajmy jednak tą zdrowszą wersję, czy w postaci pełnoziarnistej i razowej.

Źródło fotografii: PoradnikZdrowie.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda