mobile

Jak przetrwać upał? Podpowiadamy

Od kilku dni notujemy w Gdańsku wysokie temperatury. Wszystko wskazuje na to, że taka pogoda utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z serce. Warto więc przygotować się na wszechobecny gorąc. Wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Informacja prasowa
TAGI
Jak przetrwać upał? Podpowiadamy

- Przede wszystkim należy zadbać o utrzymanie  chłodu  w  pomieszczeniach, w których przebywamy. Trzeba pozamykać okna po stronie nasłonecznionej, otworzyć, gdy na zewnątrz się ochłodzi. Kiedy nie musimy, nie wychodźmy w domu w najgorętszej porze dnia – tłumaczy Krzysztof Domagalski z gdańskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Trzeba pamiętać, że najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 17.00, a nie jak się powszechnie sądzi, w południe – dodaje.

Krzysztof Domagalski zwraca również uwagę na konieczność ochrony dzieci przed nadmiernym przegrzaniem i odwodnieniem. Co ważne, podczas upałów nie należy zostawiać naszych podopiecznych bez opieki, a tym bardziej pozostawiać ich w zamkniętych samochodach, w szczególności tych  zaparkowanych na słońcu. Ta sama zasada dotyczy zostawiania zwierząt w nagrzanych autach. Jeśli zauważymy taką sytuację, trzeba o niej niezwłocznie powiadomić policję lub straż miejską.

- W gorące dni najlepiej ubierać lekki, przewiewny strój, mieć nakrycie głowy, pić regularnie wodę, najlepiej niegazowaną, ale nie napoje zawierające cukier. Powinniśmy też unikać forsownego wysiłku fizycznego – mówi przedstawiciel gdańskiego magistratu.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

- Sygnałem ostrzegawczym o tym, że coś złego dzieje się z naszym organizmem są dreszcze, przyspieszony oddech, nudności, zawroty głowy, uczucie słabości i  poczucie tego, że zaraz możemy zemdleć. Wtedy trzeba koniecznie poszukać pomocy lub zadzwonić na ogólnopolski numer ratunkowy 112 lub numer pogotowia ratunkowego 999 – podsumowuje Krzysztof Domagalski.

Przydatne numery telefonów

999 - pogotowie ratunkowe

997 - policja

986 - straż miejska

112 - ogólnopolski numer alarmowy

Źródło fotografii:Tapeciarnia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda