mobile
REKLAMA

Kilka słów o herbacie

Pijesz ją kilka razy dziennie i na kilka sposobów. Dla niektórych jest ona miłym zwieńczeniem pracowitego dnia, a dla innych dodatkiem do posiłku, najlepszym lekarstwem na przeziębienie czy akcentem przy spotkaniu z bliskimi. Polska pod względem picia herbaty zajmuje trzecie miejsce w Europie. Taka pozycja jest dość wystarczająca, aby przyznać herbacie status napoju narodowego.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Kilka słów o herbacie

Herbatę do Europy przywieziono ponad 1600 lat temu jako lekarstwo przeciw febrze. Po dwustu latach stałą się ona po prostu popularnym napojem na naszym kontynencie. Dzisiaj herbatę pije się codziennie na całym świecie, aczkolwiek mało kto zastanawia się nad jej wpływem na organizm człowieka. Warto pić herbatę nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również dlatego, że pomaga zachować dobre zdrowie czy urodę. Jedynym warunkiem w tej kwestii jest umiar jej picia i odpowiedni sposób przygotowywania. Do tego drugiego przywiązujemy najmniej uwagi, co niestety może być szkodliwe. Zasób odpowiedniej wiedzy w tej kwestii jest wręcz obowiązkowe, gdyż dzięki temu zachowamy walory odżywcze naparu, a przede wszystkim nie zaszkodzimy sobie.

Napary zawierają duże stężenie flawonoidów, czyli naturalnych składników, które wychwytują wolne rodniki tlenowe i neutralizują ich działanie. Rodniki powstają w organizmie człowieka jako produkt uboczny przemiany materii. To one odpowiadają za uszkodzenia komórek, przyczyniają się do rozwoju chorób czy przyśpieszają starzenie się organizmu. Skażenie środowiska, tryb życia, stres osłabiają system immunologiczny.

Herbata, którą pijemy na co dzień pochodzi z Chin, Sri Lanki, Indii, a także mniej znane są napary z Kenii, Malawii, Argentyny, Indonezji, Wietnamu czy Turcji. Wszystkie herbaty pochodzą z jednej rośliny- Camellii Sinensis. Jest uprawiana w wielu różnych krajach o różnych uwarunkowaniach geograficznych oraz klimatycznych. Te naturalne czynniki mają wpływ na finalny smak herbaty.

Jaka jest różnica między czarną a zieloną herbatą? Obie przede wszystkim pochodzą z jednej rośliny. Po zebraniu, liście rozkładane są na dużych stołach, gdzie tracą nadmiar wody, aby stały się miękkie i delikatne. W późniejszym etapie krojenia uwalniane są enzymy, po czym następuje utlenienie herbaty. W przypadku czarnej herbaty proces ten może trwać do czasu, gdy liście nabiorą brązowej barwy, później są podgrzewane by zatrzymać proces fermentacji. Zielona herbata jest poddawana krótszemu procesowi utleniania, a czasami nawet jest ten etap pomijany, dzięki czemu zachowuje zielony kolor oraz delikatny smak.

Herbata bardzo łatwo wchłania obce herbaty, dlatego też warto ją przechowywać w zamykanych naczyniach jak na przykład puszki metalowe czy pojemniki z nieprzeźroczystego szkła lub porcelany. Nie powinno się jej przechowywać natomiast w lodówce, gdyż chłodne powietrze może mieć na nią zły wpływ, który w ostateczności zmieni jej smak.

Dlaczego warto pić herbatę? Przede wszystkim jej napar dodaje sił i usuwa zmęczenie. Podnosi ciśnienie, przyśpiesza bicie serca. Kofeina zawarta w herbacie nie stawia na nogi tak szybko jak ta zawarta w kawie, ale za to działa zdecydowanie dłużej. Zawarte w herbacie flawonoidy wychwytują wolne rodniki i neutralizują ich szkodliwe działanie, chroniąc przed miażdżycą, zawałem czy nowotworami, a nawet opóźnia proces starzenia! Tanina działa antybakteryjnie, dlatego gorzka i mocna czarna herbata wspomaga leczenie niestrawności, biegunek. Tonizujący wpływ na przewód pokarmowy ma zielona herbata, która poza właściwościami bakteriobójczymi i bakteriostatycznymi reguluje trawienie. Pita w odpowiednich ilościach poprawia pracę układu moczowego oraz nerek. Ciepła z dodatkiem cytryny, miodu czy sokiem malinowym doskonale sprawdza się przy przeziębieniach. Herbata, a zwłaszcza czerwona jest sprzymierzeńcem przy odchudzaniu.

Herbata mimo swojej popularności wciąż kryje wiele ciekawostek. Szeroka gama dostępna na rynku pozwala dobrać idealną dla siebie mieszankę suszonych liści. Jej zastosowanie jest szerokie, więc warto zwrócić na nią swoją uwagę i zapoznać się z jej pochodzeniem czy właściwościami.

Źródło fotografii: http://www.styl.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda