mobile

Od lipca bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów z Gdańska

Bezpłatne bilety zaczną obowiązywać  od 1 lipca 2018 r., więc uczniowie będą mogli w wakacje korzystać  z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po Gdańsku.  Dzieci i młodzież do ukończenia szkoły średniej, w wieku od 4 do 24 lat, będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją.

Informacja prasowa
TAGI
Od lipca bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów z Gdańska

-  Korzystając z komunikacji miejskiej, uczmy od najmłodszych lat nasze dzieci, że miasto jest bezpieczną i przyjazną przestrzenią. Uczymy, że korzystanie z transportu publicznego to promowanie ekologicznego stylu życia oraz dbanie o środowisko. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej troszczyć się o nasze miasto. Poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji wspieramy rodziny, a nasze dzieci wychowujemy na osoby samodzielne. Zachęcam do wyrobienia Karty Mieszkańca dla dzieci i młodzieży, aby mogły korzystać z przejazdów po Gdańsku – mówił Prezydent Paweł Adamowicz

Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu.

Warunki, jakie należy spełnić:

- Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat)

- Posiadać ważną legitymację szkolną,

- Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Zachęcamy do wypełniania wniosków o Kartę Mieszkańca on-line na stronie internetowej lub w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży. Do tej pory wydano 21 627 Kart Mieszkańca dla osób w wieku 4-24 lata, czyli uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, w tym 3 500 ma już dodany pakiet darmowych przejazdów do swoich kart.

Projekt dotyczy także dzieci w wieku 4-7 lat. W ich przypadku niezbędne będzie posiadanie jedynie Gdańskiej Karty Mieszkańca. Podczas kontroli Karta Mieszkańca zostanie przyłożona do czytnika kontrolera w celu identyfikacji użytkownika Karty.

Aby dziecko poruszało się wyłącznie z Gdańską Kartą Mieszkańca i nie musiało wozić ze sobą również legitymacji, uczniowie będą mogli dodać zdjęcie do systemu i dokonać weryfikacji ważności legitymacji do 1 lipca 2018, a następnie do 30 września (każdego roku).

Użytkownik dokonuje weryfikacji on-line poprzez wysłanie skanu dokumentu lub poprzez okazanie legitymacji w autoryzowanych punktach dystrybucji Karty Mieszkańca, czyli w autoryzowanym punkcie Karty Mieszkańca przy dworcu PKP Gdańsk Główny (w tunelu) lub w sali obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Dzięki temu, wystarczy aby podczas kontroli, dziecko okazało Kartę Mieszkańca.

Program obejmuje przejazdy pojazdami gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego, czyli autobusami i tramwajami na terenie Gdańska, ale także w tych pojazdach, których trasa wykracza poza granice naszego miasta.

Obecnie w Gdańsku jest niemal 64 tys. uczniów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych biletów na przejazdy komunikację miejską. Wg szacunkowych wyliczeń koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla budżetu Miasta będzie wynosił ok. 9 mln zł rocznie, w tym szacunkowo strata z wypływów biletów okresowych wynosić będzie ok. 6,38 mln zł. Pozostałe środki są szacowane na podstawie zakupów biletów papierowych. Realne koszty wprowadzenia bezpłatnych biletów będzie można oszacować w styczniu 2019 r.

Autor fotografii: Piotr Połaczański

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda