mobile

Produkty o długim terminie przydatności. Cz.1: śniadanie

Często zdarza się, że kupujemy jedzenie, którego nie zdążymy zjeść. Jeśli nie lubimy go marnować warto zaopatrywać się w produkty o długim terminie przydatności. Tych jest bardzo dużo. Dzisiaj przedstawiamy te, które wykorzystujemy niemal na co dzień podczas śniadania. Zobaczcie te najpopularniejsze.

Jacek Górszczyk
TAGI
Produkty o długim terminie przydatności. Cz.1: śniadanie

Wielu z nas zaczyna dzień od pożywnych płatków kukurydzianych albo owsianych. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że wybieramy takie bez żadnych dodatków. Okazuje się, że jeżeli będziemy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku, możemy je trzymać kilkanaście miesięcy. Płatki dostarczają dużej ilości błonnika, który obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 oraz otyłości.

Osoby lubiące zjadać słodkie śniadanie mogą postawić na kanapki z pysznym masłem orzechowym bez dodatków. Jeszcze do niedawna było uważane za niezbyt zdrowe. Zwracano wtedy uwagę na ilość kalorii przypadającą na 100g (ok. 600kcal). Potem okazało się, że zawiera pożądane tłuszcze nienasycone. Są one bardzo ważne, by zachować odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Nie każdy wie, że słodką przekąskę też możemy przechowywać kilkanaście miesięcy (do kilku lat). To dobra wiadomość, bowiem zawiera ono również witaminy z grupy A, B, E, niacynę oraz kwas foliowy.

Alternatywą dla tych, którzy nie lubią masła orzechowego może być coś równie zdrowego. Niepozorny i zapomniany miód (naturalny), oczywiście spożywany w racjonalnych ilościach. Poza tym, że często zastępuje niebezpieczny cukier, to ma jeszcze ogromne właściwości zdrowotne. Jest wysoko kaloryczny, ale wielu z nas nie wyobraża sobie gorącej herbaty z cytryną bez dużej łyżki miodu podczas przeziębienia. Do tego posiada on wiele witamin (C, B1, B2, B6, H), aminokwasów i minerałów (żelazo, wapń).

Jeśli nie potrafimy obyć się bez cukru, to powinniśmy wiedzieć, że możemy go także trzymać co najmniej kilka miesięcy. Tutaj podobnie, jak w przypadku płatków kukurydzianych pamiętajmy o odpowiednich warunkach przechowywania. Nieograniczony termin przydatności ma także cukier trzcinowy.

Drugim podstawowym dodatkiem obok cukru, którego możemy używać do śniadania jest sól. Ta zachowuje świeżość co najmniej przez kilkanaście lat. Spożywana w dużych ilościach może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jednak w umiarkowanej ilości polepsza smak niejednej potrawy, samopoczucie, a także działa jako antydepresant.

Źródło fotografii: www.euro.com.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda