mobile

Ruszają letnie spacery szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Instytut Kultury Miejskiej razem z grupą Metropolitanka zaprasza na letnie, bezpłatne spacery szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Start w najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 16.00. Informacje i zapisy: kontakt@ikm.gda.pl i 58 301 2016.

Informacja prasowa
TAGI
Ruszają letnie spacery szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

- Stocznie kojarzą się z pracą mężczyzn, a przecież obok spawaczy i operatorów dźwigów pracowały również kobiety: izolatorki czy suwnicowe. Podczas spacerów opowiadamy i przypominamy istotną rolę kobiet w życiu Stoczni Gdańskiej – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Zwiedzając tereny postoczniowe, przewodnicy i przewodniczki opowiadają o nieistniejących już budynkach: stołówce reprezentacyjnej, dawnej przychodni czy administracji stoczni. Można obejrzeć budynek dyrekcji, salę BHP, historyczną bramę nr 2, Halę 42 A i Wydział Rurarski czy pochylnie. Wędrówkę po terenach postoczniowych poszerzamy w tym roku o, od niedawna ogólnodostępny, teren Stoczni Cesarskiej. - Zobaczymy z bliska kompleks zachowanych budynków oraz Halę 42A, gdzie jako suwnicowa pracowała nasza bohaterka Anna Walentynowicz – mówi Anna Urbańczyk.

Spacer przybliża uczestnikom i uczestniczkom codzienność robotnic i inżynierek w Stoczni, trud pracy spawaczek, konstruktorek, sprzątaczek, walkę izolatorek o lepsze warunki pracy. To także opowieść o kobietach zaangażowanych w strajki Sierpnia 80: kobietach już znanych, jak i o tych anonimowych – robotnicach i inteligentkach, bez których strajk w Stoczni Gdańskiej sierpniu 1980 roku nie byłby możliwy.

- Pokazujemy ich role w kluczowych momentach tego wydarzenia. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Prezentujemy także szerszy kontekst ich działalności – drogę do społecznego i politycznego zaangażowania oraz późniejsze losy będące kontynuacją obranej drogi – opowiada Anna Urbańczyk.

W roku 2017 Stocznię szlakami kobiet zwiedziło 957 osób podczas 64 spacerów. Wiosną trwał kurs dla nowych przewodników i przewodniczek. W sezonie letnim 2018 IKM proponuje 3 spacery w tygodniu.

Źródło fotografii: Instytut Kultury Mieskiej

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda