mobile

Schopenhaueralia


Z wielką przykrością informujemy, że 22 lutego 2019 wypada 231 rocznica urodzin Arthura Schopenhauera. Z tej okazji Studenckie Koło Naukowe "Filozoficzna Szkoła Trójmiejska" zaprasza na filozoficzne obchody urodzin do Auli S207 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

informacja prasowa
TAGI
Schopenhaueralia

O filozofii Schopenhauera z pełnią smutku opowiadać będą studenci filozofii UG.

Kolejno będą przemawiać:
Adam Jank – Dwa źródła filozofii Schopenhauera: idealizm Kanta i myśl indyjska
Paweł Kosik – Współczucie, asceza, wolność: problem determinizmu w filozofii Artura Schopenhauera
Karolina Sitarz – Sztuka według Schopenhauera oraz echa jego filozofii w kinie.
Jan Rychert – Pesymizm metafizyczny Schopenhaura w kulturze.

Słowo od Adama:

Filozofia Arthura Schopenhauera łączy tradycję klasycznego idealizmu niemieckiego oraz elementy wprost zaczerpnięte z indyjskich systemów religijnych: hinduizmu oraz buddyzmu. W prezentacji zrekonstruujemy linie przepływu inspiracji z obu tych źródeł.

Słowo od Pawła:

Schopenhauer wyróżnił trzy możliwości pozwalające nam osiągnąć prawdziwą, ludzką wolność. Były to kolejno droga estetyczno-kontemplacyjna, wyzwolenie na drodze moralnej oraz ścieżka ascetyczną. W mojej prezentacji zrekonstruuje etykę współczucia, oraz pośrednio z niej wynikającą ścieżkę ascezy, które to, według Gdańskiego pesymisty, stanowiły możliwość wyzwolenia się ze zdeterminowanego świata rządzonego przez irracjonalną wolę.

Słowo od Karoliny:

Swój i Państwa czas, podczas naszego piątkowego spotkania, poświęcę na kwestie związane z estetyką. Jak sztuka oddziałuje na odbiorcę? Czy sztuka sztuce nierówna? Kim jest artysta? Na te i inne pytania, w kontekście filozofii Schopenhauera, odpowiem w pierwszej części mojej prezentacji. Druga poświęcona będzie związkom filozofa z kinem. W jaki sposób twórcy korzystają z jego dorobku intelektualnego? Czy przenoszenie filozofii na ekrany jest możliwe? Dowiecie się Państwo podczas Schopenhaueraliów.

Słowo od Jana:

Prawdopodobnie każdy z nas widział mema internetowego z Schopenhauerem w roli głównej. Jednak ile z tych memów ma coś wspólnego z filozofią Schopenhauera? Skąd moda na Schopenhauera? Czy już wcześniej Schopenhauer oddziaływał na kulturę? Na te i na inne pytania odpowiem w swoim referacie.


Z wyrazami goryczy
Filozoficzna Szkoła Trójmiejska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda