mobile
REKLAMA

Skwer im. Polskich Harcerzy będzie gotowy już w sierpniu

W centrum Gdańska ruszył remont Skweru im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Pojawią się nowe alejki spacerowe i zieleń. Prace wykonywane są w ramach inwestycji Forum Gdańsk.

Informacja prasowa/ zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl
TAGI
Skwer im. Polskich Harcerzy będzie gotowy już w sierpniu

Rozpoczęły się intensywne prace remontowe skweru, a właściwie małego parku, który zlokalizowany jest tuż przy węźle Hucisko, na tyłach Kunsztu Wodnego. Wiele osób mija go codziennie, wiele przechodzi przez zadrzewiony skwer, spiesząc się na autobus czy tramwaj. Skwer Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku to miejsce szczególne. Mnóstwo tu śladów i symboli historii. Rośnie tu wyjątkowa roślinność i wiekowy drzewostan, które tworzą oazę dla przechodniów. Przez środek skweru przebiega Kanał Raduni, którego brzegi spina charakterystyczny, stylowy mostek. Teraz to miejsce to przechodzi gruntowną rewitalizację. Część terenu, na którym trwają właśnie prace została ogrodzona.

Projektanci Forum Gdańsk (bo to w ramach tej inwestycji prowadzona jest rewitalizacja) we współpracy z architektem Markiem Nakoniecznym opracowali „Projekt Rewitalizacji Skweru Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku". Prace obejmują remont terenów utwardzonych, elementów małej architektury, pielęgnację drzew i krzewów, a także wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni.
 


- Prowadzona przez nas inwestycja jest wartością dodaną dla miasta i jego mieszkańców - mówi Ewa Stefanowska-Koska, architekt i manager ds. technicznych Forum Gdańsk. - Na terenie Skweru Harcerzy Polskich rosną wiekowe drzewa, między innymi przepiękne platany, dąb szypułkowy, lipy klony i dwa okazy uznane za pomniki przyrody: topola biała oraz miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba. Drzewa te posiadają rozłożyste korony okalające znaczą część skweru. Pełnią naturalną funkcję izolatora – ochronnego parasola w upalne dni obniżającego temperaturę miejskiego powietrza.

Przestrzeń ta ma również ważne historyczne znaczenie dla miasta. Przed wojną tętniło tu miejskie życie. Po wojnie, w drugiej połowie XX wieku pojawiły się tu liczne pomniki. Tu zlokalizowane są pomnik wzniesiony W Hołdzie Harcerkom i Harcerzom pomordowanym w czasie II Wojny Światowej, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK, pomnik zabitego w stanie wojennym Antoniego Browarczyka i Pomnik Marii Konopnickiej. Miejsce to stało się też ciągiem komunikacyjnym między przystankami autobusowymi.
Prowadzone prace mają przywrócić układ ścieżek do stanu pierwotnego. Ich nawierzchnia zostanie wykonana z naturalnego mineralnego materiału, bardziej przyjaznego dla ludzi i środowiska niż asfalt czy beton stanowiące aktualne wykończenie. 
 

Źródło: gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda