mobile
REKLAMA

Trwałe miasto, czyli kolejny sukces Gdańska

Gdańsk po raz kolejny otrzymał wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu. Tym razem uzyskaliśmy 4. miejsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 w kategorii miast na prawach powiatu. Wyprzedziliśmy 61 innych miast z Polski. To zresztą nie jedyne wyróżnienie dla Gdańska w ostatnim czasie.

Informacja prasowa
TAGI
Trwałe miasto, czyli kolejny sukces Gdańska

Do wypełnienia ankiety zostały zaproszone wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Gdańsk w swojej kategorii wyprzedził takie miasta jak Poznań (6. miejsce), Gdynię (10. miejsce), Sopot (11. miejsce), Kraków (13. miejsce). Podium natomiast należało do kolejno: Zielonej Góry, Rzeszowa i Olsztyna. Uzyskaliśmy aż 43,70 pkt, przy czym wynik lidera to 45,13 pkt.

Jak zaznaczył przewodniczący komisji Jerzy Buzek, ranking odzwierciedla trzy wartości: trwałość społeczną, trwałość ekonomiczną i trwałość środowiskową. – Gdańsk jako miasto stawia w tych obszarach na ewolucję, konsekwentne wdrażanie założeń strategii rozwoju miasta do 2030 roku – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Inwestujemy w ludzi, mądrze zarządzamy miejskimi finansami, przez co dysponujemy rekordowym ponad 3 mld budżetem, a także dbamy o środowisko. Te inwestycje się zwracają. I choć nie zawsze od razu widzimy efekty, to w porównaniu do innych, większych miast, naszą politykę przeprowadzamy konsekwentnie, co daje długofalowe korzyści.

Rekordowa partycypacja

W rankingu brano pod uwagę takie wskaźniki jak dynamika rozwoju finansowego, w tym dochodów z podatków, gdzie możemy pochwalić się ciągłych wzrostem i zaangażowaniem mieszkańców. – Przyczyniła się do tego nasza loteria Pit w Gdańsku? Się opłaca! oraz wprowadzenie Karty Mieszkańca. Gdańszczanki i gdańszczanie poczuli, że jeśli rozliczą podatki właśnie tutaj, uzyskają realne korzyści. W tegorocznej loterii pitowej wzięło udział ponad 18 tys. osób, a ponad 153 tys. uzyskało swoją Kartę Mieszkańca – wyjaśnia prezydent Adamowicz. – Do dyspozycji ponadto oddaliśmy w tym roku budżet obywatelski w wysokości prawie 20 mln zł. To są realne zmiany dla każdej dzielnicy, przygotowane zgodnie z potrzebami jej mieszkańców.

Obszar trwałości społecznej obejmował m.in. pytania o transport dla dzieci: – Tutaj dla nas podstawą jest to, żeby zapewnić dzieciom dojazd do szkoły. Ale poszliśmy o krok dalej i oddaliśmy w tym roku bezpłatne przejazdy dla dzieci i uczniów – mówi Adamowicz. W rozwoju społecznym kierunki działania wyznacza Program Operacyjny Edukacja, który zawiera plany rozwoju szczególnie w zakresie kultury, przedsiębiorczości, mobilności, integracji społecznej, zdrowia publicznego.

W dziedzinie środowiska szczególną rolę odgrywają działania Gdańska związane z rewitalizacją: - Do tej pory zrealizowaliśmy projekty na łączną kwotę 104 mln złotych, a kolejne przedsięwzięcia w tym zaplanowane jako partnerstwo publiczno-prywatne obejmą inwestycje rzędu 600 mln złotych – mówi prezydent Adamowicz.

Top of the top

Warto przypomnieć, że to nie jedyne przyznane w tym roku wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich i międzynarodowych. Niedawno uzyskaliśmy 1 miejsce w rankingu miast obywatelskich Gazety Wyborczej. W lipcu uzyskaliśmy Konsumenckiego Lidera Jakości w kategorii „Najatrakcyjniejsze miejscowości turystyczne – Pomorze”. W marcu w plebiscycie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej zajęliśmy 1 miejsce w kategorii miast pow. 100 tys. mieszkańców, a prezydent Adamowicz zwyciężył w kategorii „Włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. mieszkańców”. W maju SGH w Warszawie wybrała nas Gminą na 5! Licznie nagradzano też nasze inwestycje. M.in. kładkę na Ołowiankę nagrodzono Pomorskimi Sztormami i 6. miejscem w Top Inwestycjach Komunalnych. W styczniu zaś Gdańsk został wybrany jedną z Top Destination on the Rise portalu Trip Advisor.

Źródło fotografii: Instytut Debaty Publicznej

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda