mobile
REKLAMA

Weekendowe pikniki dla mieszkańców rozpoczynają Europejski Tydzień Mobilności

Pod hasłem „Przesiadaj się i jedź” w dniach 15-22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i wycieczkach inspirowanych mobilnością oraz rodzinnych piknikach.

informaja prasowa
TAGI
Weekendowe pikniki dla mieszkańców rozpoczynają Europejski Tydzień Mobilności

Rozpoczynamy w sobotę 15 września piknikiem komunikacyjnym miejskiej na pętli Chełm Witosa. Będzie obfitował w gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii. Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza w godzinach 11:00 – 14:00 na rodzinny festyn, który odbędzie się pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Zaplanowano dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych - trzy sobotnie godziny będą wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami, szeregiem atrakcji, w tym prezentacją zabytkowych gdańskich pojazdów. Warto przyjechać rowerem, serwis rowerowy udzieli wielu cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Smakoszom zapewnimy pyszną grochówkę.

- To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę! – zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski. Do wygrania w konkursach będą np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk.

Zarząd Transportu Miejskiego wypuści  limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu- bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.

Niedzielny piknik ekomobilności

W niedzielę 16 września na ulicach Szafarnia i Stągiewna o godzinie 110.00 rozpocznie się PIKNIK EKOMOBILNOŚCI. Wśród atrakcji znajdą się m.in. warsztaty popularnonaukowe dla dzieci „Smog, czyli co nas truje” (organizowane w ramach projektu SOLEZ), bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych i relaksu. Podczas pikniku odbędą się też darmowe rejsy jednostkami historycznymi z Mariny Gdańsk do Główek Portu Gdańsk i z powrotem oraz wycieczki po Ołowiance z przewodnikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Podczas tych dwóch miejskich imprez, będzie można otrzymać bezpłatnie cebulki kwiatowe. To kolejne przekazywanie cebulek do nasadzeń jesiennych, które ma na celu zainspirowanie mieszkańców do ukwiecania najbliższego otoczenia miejsc zamieszkiwania: parapetów, balkonów, tarasów i ogródków przydomowych. Akcję od 2015 roku organizuje Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Cebulki będą rozdawane od początku obu imprez, aż do wyczerpania. W sobotę będzie to blisko 1000 paczuszek z kilkoma cebulkami, w zależności od gatunku. W niedzielę do przekazania będzie 2000 paczuszek.

Rowerowe wycieczki po Gdańsku

W ramach projektu BSR Electric pod hasłem KRĘĆ PO GDAŃSKU odbędzie się seria rowerowych przejazdów z przewodnikiem. W dniach od 17 do 22 września przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. „Najpiękniejsze gdańskie widoki” to czterogodzinna wycieczka dla osób chcących lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port, zaś „Gdańsk blisko natury” to trasa  dla miłośników zieleni znad Opływu Motławy do królewskiego Parku na Oruni i z powrotem do centrum miasta. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet.

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W dniach 17 września (na ul. Szafarnia) i 21 września (na ul. Piwnej), zapraszamy mieszkańców do udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych - tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach.

Jak będzie wyglądała gdańska trasa bezzałogowego busa?

18 września w CH Manhattan pod hasłem Wybieramy trasę pokazową robobusa odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego”. Będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć na temat rozważanych lokalizacji.

W dniach od 15 do 22 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Zostaw samochód w domu i podróżuj komunikacją lub wybierz się rowerem do zoo

Z kolei 22 września zapraszamy na trzecią już edycję imprezy ROWEREM DO ZOO. Osoby, które do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjadą na rowerach otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł – dorośli, 5 zł – dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystają z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestują przyczepki rowerowe.

Tego dnia pod hasłem HULAJ PRZEZ GDAŃSK odbędzie się też przejazd po Gdańsku na hulajnogach (obydwie obowiązują zapisy).

Tradycyjnie kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu przypadający na sobotę 22 września. Wszyscy, którzy tego dnia zdecydują się nie korzystać z samochodu, mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wystarczy zabrać dowód rejestracyjny pojazdu i okazać przy kontroli.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda