mobile

Więcej Anakond ma strzec bezpieczeństwa na wodach Bałtyku

W tym roku głośno zrobiło się o problemie zapewnienia bezpieczeństwa osób odbywających rejsy po Bałtyku. A dokładnie niewystarczającej ilości maszyn ratowniczych – śmigłowców Anakonda. W efekcie podczas październikowej wizyty szefa MON Antoniego Macierewicza, padła długo oczekiwana deklaracja – m.in. do bazy helikopterów w w Gdyni – Babich Dołach trafi więcej maszyn.

 

Łukasz Razowski
Więcej Anakond ma strzec bezpieczeństwa na wodach Bałtyku

Ratownicze helikoptery używane na polskim Wybrzeżu nie należą do nowych. Wymagają modernizacji. Wiosna dwa śmigłowce ratownictwa morskiego nadal przebywały w zakładach PZL Świdnik, choć miały zostać zmodernizowane jeszcze w 2016 roku. Poseł z Pomorza Adam Korol skierował do resortu obrony szereg pytań w sprawie powrotu Anakond do Gdyni.

- Czy resort jest świadomy faktu, iż w przededniu sezonu letniego w świdnickich zakładach pozostają nadal dwie maszyny, które powinny wrócić nad Bałtyk już w 2016 roku? Z czego wynikają opóźnienia? - między innymi takie pytania pomorski parlamentarzysta skierował w maju do Ministerstwa Obrony Narodowej. Przedstawiciel mieszkańców w sejmie chciał też wiedzieć, kiedy resort zamierza zakupić nowe śmigłowce ratunkowe?

Z informacji resortu wynikało, że jeśli chodzi o opóźnienia, to zawinili m.in. poddostawcy PZL Świdnik, wystąpiły także problemy z pozyskaniem sprzętu, o którym mówiła umowa na modernizację Anakond.

- Zakłady w Świdniku przekazały z opóźnieniem trzy z pięciu śmigłowców W-3WA RM – tłumaczył Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Dodał, że Inspektorat Uzbrojenia zawarł ze Świdnikiem umowę na unifikację trzech kolejnych śmigłowców, co ma zapewnić posiadanie przez siły zbrojne w sumie ośmiu doposażonych śmigłowców W-3WA RM w wersji ratownictwa morskiego.

- Przywrócenie dyżuru na lotnisku w Gdyni stanowi priorytet, jednak wiąże się to z wywiązaniem się z umowy na unifikację pięciu śmigłowców Anakonda do jednolitej wersji - podsumował.

To nastąpiło w połowie lata, kiedy to przywrócono w Gdyni całodobowe dyżury załóg Anakond.

Lepsze informacje gdyńscy lotnicy z bazy w Babich Dołach usłyszeli podczas październikowej wizyty Antoniego Macierewicz, ministra obrony narodowej.

– Potrzeba więcej śmigłowców Anakonda dla ratownictwa morskiego. (...) To są dobre śmigłowce, realizują swoje zadania – powiedział w trakcie wizyty w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich szef MON obserwował pokaz dynamiczny akcji ratowniczej w wykonaniu załogi śmigłowca ratowniczego.

Jak podał serwis prasowy resortu, Macierewicz spotkał się z kadrą dowódczą Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, brygady i bazy lotnictwa morskiego oraz wysłuchał meldunku na temat organizacji systemu ratownictwa morskiego w Polsce oraz sił i środków Brygady Lotnictwa MW wydzielanych do systemu SAR.

- Załogi zmodernizowanych śmigłowców przedstawiły główne zmiany wyposażenia i systemów polskiego śmigłowca ratowniczego W-3WA RM Anakonda i ich wpływ na zdolności operacyjne wojskowego lotnictwa ratowniczego na Bałtyku- czytamy w komunikacie.

Minister Macierewicz podkreślił, że rozmowy z załogami i dowódcami wskazują na konieczność uruchomienia trzeciego, obok Babich Dołów i Darłowa, punktu całodobowych dyżurów.

– Tych śmigłowców będziemy się starali dostarczyć tyle, żeby rzeczywiście mogły spełniać zadanie ratowania życia. Chcemy je nie tylko modernizować, ale rozważyć kupno następnych takich śmigłowców ratowniczych – powiedział minister, który obejrzał pokaz z udziałem zmodernizowanego śmigłowca Anakonda w wersji W-3WARM.

Przypomnijmy, ratownictwo MW jest istotnym elementem służby SAR w Polsce. Wraz z Morska Służbą Poszukiwania i Ratownictwa(odpowiedzialną za cały system), jednostkami administracji, policją, strażą pożarną, jednostkami Służby Zdrowia oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej Ratownictwo MW uczestniczy w wykonywaniu zadań ratowania życia na morzu.

W ramach stałych dyżurów ratowniczych w 2017 roku siły BLMW zrealizowały 20 lotów ratowniczych, w czasie których pomocy udzielono 9 poszkodowanym.

Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda