mobile
REKLAMA

Wielka Majówka - 10 lat Big Bandu Jana Konopa

Wielka Majówka - 10 lat Big Bandu Jana Konopa ze specjalnym udziałem Krystyny Prońko oraz koncert zespołu zespołu 5/6

Winda-Gdański Archipelag Kultury/fot.informacja prasowa
TAGI
Wielka Majówka - 10 lat Big Bandu Jana Konopa

Jan Konop Big Band jest założoną z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestrą, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową.


Powstały na początku 2009 roku w Gdańsku zespół to najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniuoraz Łodzi.


Jan Konop Big Band składa się z sekcji dętej (4/5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów) oraz sekcji rytmicznej (fortepian, gitara, kontrabas, perkusja).


Wraz z zespołem często występowali zaproszeni soliści i wokaliści, m.in.: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga, Grażyna Łobaszewska czy KrystynaProńko.


Orkiestra, poza współpracą z wybitnymi muzykami, może pochwalić się również serią nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursachi festiwalach, m.in.:

Grand Prix na XV Mezinárodním Hudebním Festivalu Česká Kamenice/Dečin 2014 (Czechy, 13-15.06.2014)
Grand Prix na 16 Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu


I nagrodę na IV Big Band Festiwalu w Bydgoszczy - nagrody indywidualne dla najlepszego muzyka dla członków JK Big Bandu (Paweł Niewiadomski – NowyTomyśl i Jakub Hajdun (Paweł Niewiadomski – Nowy Tomyśl i Jakub Hajdun - Česká Kamenice/Dečin - Czechy)


Jury „21 st International Big Band Competition 2015 in Hoofddorp” (Holandia), wyselekcjonowało naszą orkiestrę do ścisłego finału, który odbył 30maja 2015 r.Muzyka którą gramy, to w większości swing, muzyka, którą rozpropagowały właśnie orkiestry jazzowe – big bandy.

Jan Konop - Po ukończeniu w 1979 r. PSM II st. w klasie puzonu A. Chodzińskiego, rozpoczął studia muzyczne na Wydziale Instrumentalnym A.M. w Gdańsku. Będąc jeszcze uczniem III klasy, rozpoczął w 1977 r. pracę w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako muzyk orkiestrowy. Po pierwszych kontaktach z jazzem w Big – Bandzie Jerzego Partyki, zafascynowany brzmieniem dużego zespołu, zmienił kierunek studiów, kontynuując naukę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Był członkiem akademickiego big bandu Zbigniewa Kalemby i Andrzeja Zubka oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1981 - 84 współpracował z PSJ w Bydgoszczy. Były to lata współpracy z Andrzejem Rosiewiczem. W latach 1984 -85 – „lead trombone” w Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego. Od 1984 r. również jako lead trombone stale współpracuje z ALEX BANDEM Aleksandra Maliszewskiego. Od 1994 r. również z Zygmuntem Kuklą. W 1995 r. podjął pierwsze próby tworzenia Big Bandu w Gdańsku (kontynuacja pracy Jerzego Partyki). Owocem były koncerty jubileuszowe PSM II st. w Sali Opery Bałtyckiej i a także Filharmonii Bałtyckiej. Ma na swoim koncie nagrania muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej (m.in. w 1986 r. niespotykane nagranie z kwintetem puzonowym).

W latach 1997 – 2007 jako organizator i wykonawca stworzył przy współpracy Dyrekcji Opery Bałtyckiej cykl koncertów „Jazz w Operze”, gdzie występowała czołówka wykonawców polskiej muzyki jazzowej (m.in. Ewa Bem, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, i wielu innych).


Brał również udział w nagraniu płyty Leszka Kułakowskiego „Chopin and Other Songs” a w 1997 r. zadebiutował jako dyrygent w tym projekcie. Ze swoją sekcją 4 puzonów występował w latach 2000 i 2001 oraz 2010 z zespołem Chucka Mangione podczas koncertów w Polsce. Od 1999 roku działalność pedagogiczna w Pałacu Młodzieży w Gdańsku a od 2007 r. w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2009 udało się stworzyć grupę (BIG BAND), z którą praca przyniosła efekty w postaci wyżej widocznych nagród.

Zespół 5/6 (pięć szóstych) to grupa wokalistów z różnych zakątków Polski ściśle związana ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Wykorzystując technikę śpiewu a'capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk.
Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich obracają się na co dzień.

W skład zespołu wchodzą osoby, które na co dzień razem studiują – Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor.

Zespół ma za sobą wiele koncertów, w szczególności na Pomorzu. Swój debiutancki koncert zagrali w Oliwskim Ratuszu Kultury. Występowali na VII Edycji Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych, X Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach oraz prowadzili Koncert Finałowy na 14 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT w Sopocie.

We wrześniu 2018 roku zespół zdobył złoto ( Excelent Golden Diploma ) na VIII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym "Canco Mediterrania" / 8th International Choir Festival and Competition "Canco Mediterrania" i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa w Barcelonie i w Lloret de Mar.

Obecnie grupa młodych wokalistów pracuje nad swoimi aranżacjami utworów należących do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda