mobile

Kolejne prace Gdańskiej Szkoły Muralu w Bukareszcie i Kiszyniowie

Osiedle Botanica w Kiszyniowie upodabnia się do gdańskiej Zaspy. Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał tam już czwarty mural zrealizowany wspólnie przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu ze studentami Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Plastycznych w Kiszyniowie. Autorem projektu jest student Wydziału Sztuk Plastycznych Radu Dumbrava, który asystował podczas Festiwalu Monumental Art 2015 w Gdańsku. W Bukareszcie, dzięki współpracy z tamtejszym Instytutem Polskim, artyści namalowali trzecią realizację według odnoszącego się do praw dziecka projektu Wojciecha Woźniaka. 

TAGI
Kolejne prace Gdańskiej Szkoły Muralu w Bukareszcie i Kiszyniowie

Projekt muralu w Kiszyniowie powstał w wyniku wspólnych prac  adeptów GSM oraz mołdawskich studentów pod kierunkiem prof. Valeriu Jabinschi z Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Plastycznych w Kiszyniowie oraz Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla z Gdańskiej Szkoły Muralu. Ostatecznie wybrano projekt Radu Dumbrava, a w realizacji pracy uczestniczyli również Filip Orlov, Monika Reut, Wojciech Woźniak oraz prowadzący GSM. Latem studenci z Mołdawii odwiedzili Gdańsk i asystowali artystom  podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental  Art 2015.

W wernisażu, który odbył się 2 października wzięli udział m.in.: Ambasador RP  w Kiszyniowie – Artur Michalski, mer Kiszyniowa Dorin Chirtoaca, dyrektor dystrybutora farb Caparol, który wspiera malowanie murali w Kiszyniowie - Sergiu Afteney, przedstawiciele Instytutu Polskiego w Bukareszcie, przedstawiciele prasy, radia i telewizji oraz okoliczni mieszkańcy. Mural, przedstawiający chłopca jadącego na rowerze na tle zielonych pól z wzbijającymi się do lotu bocianami w tle, wzbudził bardzo pozytywne reakcje odbiorców.

- Tematem pracy są prawa człowieka. Mural pokazuje wolność i możliwości, jakie nam oferuje. Wolność do bycia sobą, do odkrywania świata we wszystkich jego aspektach. Wszystko, co daje nam wolność – prezenty, kolory, uśmiechy – kryje się w namalowanym na ścianie chłopcu jadącym na rowerze – mówi Radu Dumbrava.

Do końca października 2015 trwa wystawa realizacji Gdańskiej Szkoły Muralu na Wydziale Sztuk Plastycznych Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Plastycznych w Kiszyniowie. Prezentowane są zdjęcia murali z Zaspy, Wizny, Mokrej Wsi, Kiszyniowa i Bukaresztu.

W tym roku powstał w Bukareszcie trzeci mural stworzony w ramach projektu zainicjowanego przez Instytut Polski w Bukareszcie, we współpracy z Merostwem Sektora 6 oraz Gdańską Szkołą Muralu i Instytutem Kultury Miejskiej. Autorem projektu muralu odnoszącego się do praw dziecka jest Wojciech Woźniak. On też, wraz z innymi artystami z Gdańskiej Szkoły Muralu: Rafałem Roskowińskim, Jackiem Zdyblem i Moniką Reut, wykonał dzieło na kilkunastometrowej ścianie bloku przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic stolicy Rumunii – bd. Iuliu Maniu.

- Projekt LATAwiec odnosi się bezpośrednio do procesu kształtowania i rozwoju osobowości dzieci. Pokazuje wartościowe idee korczakowskie i odnosi się do pozytywnej pracy z dziećmi. Zwraca uwagę na poszczególne etapy rozwoju dzieci w drodze do ich pełnoletności. Mural wykorzystuje znaną rysowankę „połącz punkty”. Ilość 18 punktów (lat), po połączeniu których forma latawca zostaje ujawniona, ukazuje pełnoletność i symboliczną gotowość uformowanego człowieka, zdolnego do wylotu w świat i dążenia do samorealizacji – opowiada Wojciech Woźniak. - Motyw latawca to lekki, wdzięczny symbol wolności, lekkości i braku przeszkód w poznawaniu świata. Kolory wstążek w kolorach flag Polski i Rumunii podkreślają wartość kilkuletniej wspólnej współpracy przy tworzeniu istotnych rzeczy – dodaje artysta.

Odsłonięcie muralu w Bukareszcie odbyło się 7 października. W wernisażu uczestniczyły osoby z Instytutu Polskiego w Bukareszcie: ustępująca dyrektor  Maja Wawrzyk, nowa dyrektor - Agnieszka Skiterska, zastępca dyrektora - Leszek Biały, radcy Urzędu Miasta Sektora 6 w Bukareszcie: Tudor Turcu i Lucian Jumatate,  poseł do Parlamentu Rumuńskiego, wiceprzewodniczący Komisji ds. Przemysłu i Usług - Razvan Horia Mironescu, przedstawiciele mediów i mieszkańcy.

---

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańska Szkoła Muralu

Projekt „Street art w Kiszyniowie: współpraca artystów z Polski i Mołdawii” zrealizowany został dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mural w Bukareszcie zrealizowany jest dzięki wsparciu Instytut Polskiego w Bukareszcie.

---

Gdańska Szkoła Muralu

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu malują murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiźnie, w Bukareszcie i Kiszyniowie oraz asystują przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Realizują również prace dla LPP – właściciela marek m.in. CROPP i Reserved. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda