mobile
REKLAMA

78 lat ASP

ASP w Gdańsku istnieje już od 78 lat

Informacja prasowa
78 lat ASP

Już od 78 lat ASP w Gdańsku rozwija talenty oraz kształci pokolenia twórców, będąc równocześnie świadkiem i aktywnym uczestnikiem historii Trójmiasta. Uroczyste świętowanie jubileuszu odbyło się w piątek, 8 grudnia w Wielkiej Zbrojowni. Była to także okazja do uhonorowania pracowników i studentów uczelni. Wręczono m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Uroczystość obyła w obecności Senatu Akademii Sztuk Pięknych. Zgromadzonych gości powitała prof. Sylwia Jakubowska-Szycik, prorektor uczelni. Odczytała także list rektora, prof. Krzysztofa Polkowskiego, który był jednocześnie przybliżeniem historii powstania ASP.

Następnie Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych przeczytał list od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Z okazji Święta Uczelni przesyłam w imieniu gdańszczanek i gdańszczan oraz własnym, wyrazy uznania za wkład, jaki wnosi społeczność Akademii Sztuk Pięknych w kształcenie, ale i tworzenie ducha miasta oraz pielęgnowanie jego dziedzictwa. Gratuluję wszystkim profesorkom, profesorom i doktorce, którzy uhonorowani zostaną dziś Nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Państwa zaangażowanie twórcze i dydaktyczne jest niezwykle istotne dla uczelni, adeptów sztuki, naszego miasta i polskiej kultury. Dziękuję i życzę dalszych osiągnięć oraz niesłabnących motywacji i satysfakcji. Gratulacje należą się również wszystkim nowo utytułowanym, które i którzy odbiorą za chwilę dyplomy doktora sztuki. Zróbcie z nich Państwo należyty użytek, nie traktując ich jako cel, ale etap rozwoju.  Niech kolejny rok w życiu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku będzie dobry, nie gorszy niż poprzedni. Życzę całej społeczności wielu powodów do świętowania w 2024 roku – napisała w liście prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Nagrody w dziedzinie kultury

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,  w uznaniu za charyzmę i najwyższej klasy profesjonalizm w pracy artystycznej i akademickiej nad kształtowaniem i upowszechnianiem gdańskiej kultury, otrzymali:

  • Janina Stefanowicz-Schmidt - za całokształt pracy twórczej
  • Marek Adamczewski - z okazji 50-lecia pracy twórczej
  • Andrzej Pniewski - z okazji 50-lecia pracy twórczej,
  • ASP dr hab. Agata Zielińska-Głowacka - z okazji 40-lecia pracy twórczej
  • ASP dr hab. Grażyna Kręczkowska - z okazji 30-lecia pracy twórczej
  • Jacek Dominiczak - z okazji 35-lecia pracy twórczej
  • ASP dr. hab. Arkadiusz Sylwestrowicz - z okazji 20-lecia pracy twórczej

Podczas uroczystości wręczone zostały także dyplomy dla doktorów sztuki oraz Nagrody Rektora dla pracowników. Podczas Święta Uczelni pierwszy raz zostały wręczone także listy gratulacyjne z okazji jubileuszu pracy dla pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Święto uczelni zakończył koncert Andrzeja Wojciechowskiego oraz Pawła Zagańczyka z Akademii Muzycznej w Gdańsku

ASP kształci już 78 lat

Historia uczelni była przedstawiona w liście rektora ASP Krzysztofa Polkowskiego.

78. rocznica powstania uczelni przypada na 6 grudnia. Wówczas, w 1945 roku powstała w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Inicjatorami jej powstania byli zaprzyjaźnieni ze sobą artyści: Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, którzy kierowani chęcią włączenia się do odbudowy Gdańska i współtworzenia jego życia artystycznego, przyjechali w tym czasie na Wybrzeże.

Pierwszy rok akademicki inaugurowano 15 października 1945 roku. Studia rozpoczęło wtedy 22 studentów. Z końcem tego roku zmieniono nazwę uczelni na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (przemianowaną później na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku). Program oparto na ścisłej współpracy sztuk plastycznych: malarstwa i rzeźby ze sztukami użytkowymi: architekturą wnętrz, meblarstwem, tkactwem, ceramiką i grafiką użytkową. Od samego początku uczelnia była aktywnym ośrodkiem twórczym. W niedługim czasie związane z uczelnią środowisko artystyczne, zwane Szkołą Sopocką, zyskało sobie znaczną popularność. W 1954 roku siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska, do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Częścią uczelni jest też stojąca nieopodal XV-wieczna, malownicza Baszta Słomiana. Rosnąca liczba studentów skłoniła władze uczelni do rozbudowy siedziby. W 1968 roku powstało nowe skrzydło, wzniesione wzdłuż ulicy Tkackiej, według projektu profesora uczelni Ryszarda Semki. W 1996 roku uczelnia uzyskała status Akademii Sztuk Pięknych. Równocześnie własnością Akademii stał się zabytkowy budynek Małej Zbrojowni, zlokalizowany na Starym Przedmieściu, do którego przeniesiono Wydział Rzeźby.
W 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku została oceniona najwyższym stopniem A+ w kategorii naukowej przez Ministra Edukacji Narodowej.

fot. UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda