mobile
REKLAMA

Akcja "Nie śpij, bo Cię przegłosują" zainaugurowała Strefę Społeczną

W sobotę, 3 czerwca w samo południe w Strefie Społecznej na placu Porozumienia Gdańskiego rozpoczęła się akcja profrekwencyjna "Nie śpij, bo Cię przegłosują". W wydarzeniu udział wziął m.in. Lech Wałęsa, prof. Adam Strzembosz i Aleksandra Dulkiewicz. Uczestnicy zakończyli wydarzenie wrzuceniem symbolicznych kart wyborczych do urn

Informacja prasowa
Akcja "Nie śpij, bo Cię przegłosują" zainaugurowała Strefę Społeczną

Celem akcji "Nie śpij, bo Cię przegłosują" jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 roku i poprowadziło do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.

- Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nawet 57% dorosłych wstaje z łóżka dopiero wówczas, gdy budzik zadzwoni powtórnie. Tym bardziej cieszę się, że jesteście na czas, by wspólnie otworzyć Strefę Społeczną. Ogłaszamy jednocześnie, że to budzik będzie hitem tej jesieni. "Nie śpij bo Cię przegłosują" to hasło z wyborów 4 czerwca 1989 roku, które dało demokratom zwycięstwo nad komunistami i apelujemy dziś, idźcie tłumnie do urn wyborczych w imię troski o demokrację - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku – pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W konsekwencji ówczesnego głosowania komuniści musieli podzielić się władzą, a demokratyzacja państwa stała się faktem.

- Naszemu pokoleniu los wciąż daje szanse. Udało nam się doprowadzić do zwycięstwa, ale pamiętajmy, nie byliśmy w ogóle przygotowani do tego. Nie mieliśmy kadr, nie mieliśmy programów. Ale były w tym pierwszym rzucie naprawdę idealiści. Dawaliśmy wszystko uczciwie, reformując w tych warunkach kraj - mówił Lech Wałęsa, były prezydent Polski. - Dziś apeluję do Was, musimy zrobić wreszcie porządek, bo przyszłe pokolenia nam nie wybaczą, jeśli tego nie zrobimy. Bierzmy się do roboty, bo ojczyzna nas wzywa.

- Dzisiaj w obliczu tych wszystkich rzeczy, które obserwujemy w Polsce, gdzie w istocie odchodzimy od wartości zachodnich, niszcząc choćby Trybunał Konstytucyjny, czy praworządność w Polsce zabierając im kompetencje i środki finansowe, to jest dobra okazja, żeby wnieść świeżą energię i oczekiwać takiej energii od Polaków. Wybory 4 czerwca uwolniły wielką energię społeczną Polaków, która dziś jest ponownie potrzebna nam wszystkim.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich zorganizowane zostało w Gdańsku po raz czwarty. Pierwszy raz mieszkańcy i mieszkanki Gdańska zostali zaproszeni na teren Europejskiego Centrum Solidarności w 30 rocznicę wyborów z '89 roku. Rok rocznie celem obchodów jest przypomnienie, jak ważna w Polsce jest demokracja i współpraca z organizacjami pozarządowymi.

- To tamte wybory dały impuls i możliwość do tego niewiarygodnego rozwoju sektora społecznych organizacji pozarządowych, wyzwoliły niebywałą energię społeczną Polaków. Niezależnie od tego, kto w Polsce rządził po 4 czerwca. To społecznicy, wolontariuszy, ludzie, którzy oddawali swoje serce i czas ważnym sprawom społecznym, kreowali to, co w Polsce najpiękniejsze - mówił prowadzący wydarzenie Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Podczas tegorocznych wyborów, swój głos będą mogli po raz pierwszy oddać młodzi obywatele i młode obywatelki, którzy urodzili się w Polsce należącej do Unii Europejskiej. To do nich w szczególności apelowała ze sceny Kinga Woźniak, parlamentarzystka Parlamentu Młodych Rzeczpospolitej Polski.

- To od nas zależy czy Polska ponownie stanie się w pełni demokratycznym państwem prawa, bo Polska, na jaką oddamy głos w październiku, będzie Polską, w której my sami będziemy żyć. W tej Polsce będą też żyć nasze dzieci, a potem ich dzieci. Drodzy rodzice i dziadkowie. Proszę, zabierzcie swoje niepełnoletnie i pełnoletnie pociechy na wybory. Chodźmy tam razem, bo tak niewiele mieliśmy, tak niewiele mamy, a możemy stracić wszystko. Możemy zostać sami. Nie śpijcie, bo was przegłosują. A w październiku mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się przy urnach wyborczych, bo wolność kochamy, rozumiemy i nie chcemy jej stracić - mówiła Kinga Woźniak.

Strefa Społeczna w sobotę, 3 czerwca będzie otwarta do godz. 22.00, a w niedzielę, 4 czerwca w godz. 11.00–18.30.

Warszawski marsz także w gdańskiej Strefie Społecznej

W niedzielę, 4 czerwca w Warszawie rozpocznie się Wielki Marsz, który przejdzie z Placu Na Rozdrożu pod Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. W Strefie Społecznej ustawionej na placu Porozumienia Gdańskiego będzie można śledzić na żywo wydarzenia z Warszawy. Na trzech telebimach pokazany zostanie przekaz telewizyjny z trzech różnych stacji.

Szczegółowy program godzinowy Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie poświęconej obchodom 4 czerwca.

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda