mobile
REKLAMA

Bardziej zielony plac Przyjaciół Sopotu

Sopot zaprezentował nową koncepcję aranżacji placu Przyjaciół Sopotu. Będzie więcej zieleni, kwiatów i przestrzeni zachęcającej do spędzania czasu w tym miejscu. Podczas spotkania on-line zespół architektów będących autorami nowej koncepcji przedstawił wszystkie zmiany, które czekają najważniejszy plac miejski.

inf. prasowa
Bardziej zielony plac Przyjaciół Sopotu

Plac zyska przed wszystkim bujną zieleń, dotychczasowa powierzchnia zieleni zostanie zwiększona o 500 m2, dosadzonych zostanie 17 kolejnych platanów, obecnie na placu jest ich 38. Nowa aranżacja zieleni to również zmiany w zakresie małej architektury i oświetlenia. Zaproponowano ławki których kształt podkreśla okrąg, który tworzyć będzie zieleń wraz z zarysem pergoli.

– Cieszę się ogromnie, jestem wręcz wzruszona, podoba mi się bardzo koncepcja. Mam nadzieję, że to się wreszcie uda i projekt zostanie zrealizowany – mówi Anna Brzozowska autorka projektu do budżetu obywatelskiego


Prezentacja była podsumowaniem trzyletniej pracy nad wprowadzeniem zieleni na plac. Projekt ten wygrał w budżecie obywatelskim w 2017 roku, na jego cel przeznaczono wówczas 1 mln zł. Jego autorka nie podawała konkretnych rozwiązań licząc na rozwinięcie swojego pomysłu przez architektów. Aby sprostać wymaganiom mieszkańców jeszcze w 2017 roku odbyły się dwie sesje warsztatowe w których udział wzięło ok 60 mieszkańców. Warsztaty przeprowadziła Sopocka Szkoła Wyższa. Raport i wnioski z tych warsztatów był punktem wyjścia do dalszych prac projektowych. Kolejne konsultacje odbyły się w ubiegłym roku. Miasto przeprowadziło ankietę dotyczącą funkcji z jakich korzystają mieszkańcy oraz ich preferencji w stosunku do projektowanej zieleni. W ankiecie udział wzięło 50 mieszkańców. Przeprowadzono również konsultacje w trybie zdalnym, gdzie wypowiedziało się kolejnych 37 osób.


W trakcie pracy nad koncepcją aranżacji placu nie pominięto również autorów obecnego zagospodarowania oraz architektów, którzy dokładali do jego wyglądu kolejne elementy takie jak fontanna czy kubiki gastronomiczne. Spotkanie z Honorową Radą Architektury było pierwszym zewnętrznym spotkaniem konsultacyjnym nad prawie gotową koncepcją. Wcześniej odbywało się wiele spotkań roboczych z udziałem Biura Konserwatora Zabytków oraz Wydziałem Architektury i Urbanistyki sopockiego urzędu. Nie pominięto także osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację placu.


Ostatnie spotkanie, w którym udział wzięło ok 50 osób zamyka zaplanowany cykl konsultacyjny. Jednak w dalszym ciągu zapraszamy do zapoznania się z pełną dokumentacją projektu udostępnioną na stronie www.sopot.pl i przekazaniu swoich uwag i spostrzeżeń dotyczących zaproponowanej koncepcji. Na uwagi przesłane na adres monika.klobucka@um.sopot.pl czekamy do 10 marca.
Autorami projektu są 2 pracownie: Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci. Zespół autorski to: Maciej Jacaszek, Mateusz Gzowski, Radosław Czerniejewski, Marta Marszałek, Piotr Woszczalski , Tomasz Kisiel, Agnieszka Nowicka.

 

 

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda