mobile

Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych na Działkach Leśnych

Od wielu miesięcy Gdynia aktywnie prowadzi działania zwiększające bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu. Są to głównie inwestycje drogowe w postaci progów zwalniających, wyświetlaczy prędkości czy wyniesionych „zebr”. Potrzebę takich inwestycji widzą również autorzy projektów z Budżetu Obywatelskiego. Efekty takiego właśnie projektu będzie można zobaczyć już wkrótce na Działkach Leśnych.

MK, inf. prasowa
Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych na Działkach Leśnych

Zarząd Dróg i Zieleni będzie pilotował realizację tego projektu. Jego wnioskodawca Maciej Zielonka, wskazał newralgiczne miejsca na terenie Działek Leśnych, które wymagają konkretnych działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych. Są to ulice Tatrzańska oraz Wolności, gdzie przy placówkach edukacyjnych powstaną wyniesione przejścia dla pieszych. Z kolei w rejonie skrzyżowania ulic Nowogrodzka - Pomorska zostaną zamontowane słupki wygradzające, które będą miały za zadanie polepszyć widoczność. W obrębie tego skrzyżowania zaplanowano też dodatkowe nasadzenia, które mają skutecznie odwodzić kierowców od parkowania na terenie zieleńców.

- To kolejna, ważna realizacja w ramach Budżetu Obywatelskiego, która koncentruje się na poprawie bezpieczeństwa pieszych mieszkańców.  Cieszę się, że wnioskodawca tego projektu skupił się na tak istotnym aspekcie, jakim jest uspokojenie ruchu kołowego na wybranych ulicach Działek Leśnych. Ma to szczególne znaczenie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 oraz dawne Gimnazjum nr 2. Dzięki tzw. wyniesionym przejściom będzie to z pewnością bezpieczniejsza droga do szkoły - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Satysfakcji z realizacji tego zadnia z Budżetu Obywatelskiego nie kryje też Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne - Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w naszej dzielnicy, przede wszystkim przed szkołami, to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Cieszymy się bardzo jako Rada Dzielnicy, że tematy ważne dla poprawy jakości życia na Działkach Leśnych, przy współpracy Rady, instytucji miejskich i samych mieszkańców są realizowane. To wspólne działanie przynosi spodziewany efekt.

Zanim jednak wykonawca przystąpi do robót ziemnych musi zostać przygotowana odpowiednia dokumentacja projektowa. Gdyński ZDiZ przeprowadził już postępowanie na wykonanie jej dokumentacji. Spośród czterech ofert najkorzystniejsze warunki zaoferowała firma Komunika Łukasz Szaduro z Gdańska. Zgodnie z umową Wykonawca przygotuje dokumentację projektową w terminie 210 dni od daty jej podpisania.

- Planujemy wykonać nie tylko zakres prac wskazanych przez wnioskodawcę. Zadbamy też o dodatkowe elementy. Przy każdym nowym, wyniesionym przejściu dla pieszych powstanie energooszczędne oświetlenie i wymagane odwodnienie - tłumaczy Tomasz Delekta, który będzie odpowiedzialny za nadzór tej inwestycji z ramienia gdyńskiego ZDiZ.

 Całkowity budżet tego zadania z BO to 202 000 złotych. Zawiera on koszt przygotowania dokumentacji projektowej i przeprowadzenia robót budowlanych.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda