mobile

Bezpłatne przejazdy Ikarusami w sobotę

Znów będzie można przejechać się Ikarusami po Gdańsku. Z okazji 40 rocznicy wprowadzenia do gdańskiej komunikacji miejskiej pojazdów tej marki,  w sobotę 9 października Ikarusy będzie można spotkać na linii 148 funkcjonującej na trasie Żabianka SKM – Nowy Port Szaniec Zachodni. Na bezpłatne przejażdżki w godz. 10:00 – 17:00 zapraszają Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Autobusy będą kursować co 20 minut. Dwa Ikarusy podstawi Pan Łukasz Staniszewski z „Kultowego Ikarusa”, a po jednym GAiT i pasjonat tych pojazdów Pan Wojciech Śmigielski.  Rozkład jazdy dostępny jest na stronie ztm.gda.pl (kursy wykonywane autobusem historycznym oznaczone są czerwonym kolorem).

Informacja prasowa
TAGI Ikarus 260
Bezpłatne przejazdy Ikarusami  w sobotę

Pierwsza partia kilkunastu sztuk przegubowych Ikarusów model 280.26 dotarła do Gdańska koleją z fabryki w Budapeszcie późnym latem 1981 roku, a swoją codzienną eksploatacje rozpoczęły 5 października na linii 139. W 1983 roku dostarczono do Gdańska pierwsze solowe wersje z tej samej rodziny, czyli model 260.

Standardowo wszystkie pojazdy były wyposażone w silniki Rába (na licencji MAN-a) D2156HMU o pojemności 10349 cm3 i mocy nominalnej 192KM. Mogły rozwijać prędkość do nawet 120 km/h. Pojawienie się Ikarusów w Gdańsku przyczyniło się do szybkiego wycofania z ulic miasta popularnych wówczas Jelczy (model 043, AP021 oraz 272 MEX) popularnie zwanych ogórkami. 

Ciekawostką jest to że na początku lat 90. aby ominąć wysokie cło Ikarusy były montowane w Polsce . Wyprodukowano w ten sposób kilkaset autobusów głównie modeli 280 i 260, które m.in. trafiły do Gdańska. Jeden z nich jest pojazdem należącym do spółki GAiT (numer taborowy 28307) i wchodzi w skład floty pojazdów zabytkowych. Dominacja autobusów marki Ikarus w Gdańsku trwała do 1994 roku, kiedy to kupiono pierwsze nowoczesne, niskopodłogowe Mercedesy model O405N.

Łącznie przez prawie 28 lat eksploatacji przez gdańską komunikację miejską przewinęło się około 210 Ikarusów 280 i około 75 sztuk Ikarusów 260. Pożegnanie Ikarusów w Gdańsku odbyło się 31.01.2009 roku na linii 142. Po wycofaniu z eksploatacji większość z tych autobusów trafiła na złomowisko, ale kilka egzemplarzy zostało zachowanych, m.in. Ikarus 260 należący do GAiT, czy biorące udział w sobotniej imprezie Ikarusy prywatnych kolekcjonerów.

Fot. Łukasz Staniszewski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda