mobile

Budowa przejścia naziemnego. Zmiany w organizacji ruchu w okolicy Bramy Wyżynnej

We wtorek, 3 sierpnia, w godzinach porannych planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w okolicy budowanego przejścia dla pieszych przy Bramie Wyżynnej. Kolejna zmiana wprowadzona zostanie w czwartek, 5 sierpnia. Budowa przejścia naziemnego oraz modernizacja nawierzchni fragmentu ul. Wały Jagiellońskie mają potrwać do końca roku.

Informacja prasowa
Budowa przejścia naziemnego. Zmiany w organizacji ruchu w okolicy Bramy Wyżynnej

Od wtorku, 3 sierpnia, przez okres około tygodnia jezdnia ulicy Wały Jagiellońskie w stronę Pruszcza Gdańskiego zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu. Wyłączony z ruchu zostanie prawy skrajny pas jezdni, na ok. 100-metrowym odcinku od węzła Hucisko. Ponadto wydłużona zostanie zatoka autobusowa, tak aby peron w całości był dostępny. W ramach tego etapu organizacji przewidziano także zawężenie chodnika przy zatoce autobusowej.

Dodatkowo, w ramach inwestycji od czwartku, 5 sierpnia, na stałe zamknięty zostanie lewoskręt i zawrotka znajdujący się na jezdni w kierunku Dworca PKP Gdańsk Główny i Wrzeszcza na wysokości ulicy Wojciecha Bogusławskiego. 

Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu jest pierwszym etapem zmian planowanych na tym obszarze w ramach budowy przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej oraz modernizacji nawierzchni fragmentu ul. Wały Jagiellońskie.

O kolejnych zmianach informować będziemy z wyprzedzeniem. Kierowcy poruszający się po tym obszarze muszą liczyć się z utrudnieniami co najmniej do końca roku. Za utrudnienia przepraszamy i apelujemy o zachowanie ostrożności.


Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki Miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. Dotychczas powstało m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej. 

Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetlną. Aby ułatwić dostęp do przejścia przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana będzie zatoka autobusowa od strony Forum Gdańsk.

W ramach przebudowy planowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

Wykonawcą prac jest firma EUROVIA POLSKA S.A. Koszt inwestycji to ok. 5,8 mln złotych. Prace zakończą się z końcem grudnia 2021 r.

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda