mobile

Do Gdyni koleją

Kolej ma coraz więcej pasażerów, a Pomorze jest drugie w kraju pod względem ich liczby i najlepsze pod względem liczby przejazdów na mieszkańca. Do tego Gdynia Główna jest największą stacją pasażerską w regionie. To optymistyczne wnioski z raportu o rynku transportu kolejowego za 2019 rok, który opublikował Urząd Transportu Kolejowego.

inf. prasowa
Do Gdyni koleją

Wnioski z raportu za 2019 roku są co najmniej optymistyczne – Polacy przekonują się do zrównoważonego transportu i coraz chętniej korzystają z podróży koleją, także w skali lokalnej. Z pociągów skorzystało o 25 milionów pasażerów więcej niż w 2018 roku.

- Polacy chętnie wybierają kolej. Zarówno w przypadku podróży dłuższych, np. turystycznych, jak i tych krótszych, codziennych dojazdów do pracy. Za nami rekordowy rok. W 2019 roku koleją podróżowało aż 335,9 mln pasażerów, czyli o 25,6 mln więcej niż w 2018 roku. Świadczy to o rosnącej atrakcyjności kolei, a także coraz bardziej konkurencyjnej ofercie przewoźników – komentuje raport dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
 

 

Gdynia - największa stacja na Pomorzu

Do tych wyników dokłada się Pomorze i sama Gdynia. Liczba pasażerów w regionie wyraźnie rośnie, a stacja „Gdynia Główna” zapracowała na miano największej stacji pasażerskiej w województwie, notując najwyższą wymianę pasażerską. Średnio w ciągu doby gdyński dworzec obsługiwał 30,3 tysiąca pasażerów przy ponad 18 pociągach na godzinę. Łącznie w 2019 roku przez wszystkie gdyńskie stacje przewinęło się aż 24,5 miliona pasażerów!

Taki wynik to efekt m.in. rozwiniętej turystyki, dobrej siatki połączeń czy dużych imprez odbywających się w zeszłym roku w mieście, jak Open’er Festival czy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
 

 

Jeździmy do pracy, szkoły i na uczelnię

Wpływ na dobre wyniki kolei w regionie ma Szybka Kolej Miejska. PKP SKM w raporcie Urzędu Transportu Kolejowego jest jednym z czterech największych przewoźników w kraju i obsłużyła prawie 13% całego ruchu. Chętnych do korzystania z jej usług przybywa - w rocznym porównaniu z popularnej „eskaemki” skorzystało o 2% pasażerów więcej, czyli 43,1 miliona osób. Pozytywny efekt dała też Pomorska Kolej Metropolitalna, która udanie łączy Trójmiasto z ościennymi gminami i oferuje dobrą infrastrukturę.

Z kondycji rynku kolejowego może się zresztą cieszyć całe Pomorze. Według danych za 2019 rok to jeden z najlepszych regionów w kraju. W województwie zanotowano jeden z najwyższych wzrostów i łącznie 61 milionów odprawionych pasażerów – więcej było jedynie na Mazowszu. Pomorze jest najlepsze w kraju pod względem „wskaźnika wykorzystania”, czyli średniej liczby przejazdów koleją w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przeciętny mieszkaniec regionu w 2019 roku podróżował pociągiem 26 razy. To trzy razy więcej niż krajowa średnia.

Dane pochodzą z publikacji „Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2019” opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Raport powstał na podstawie danych przekazywanych przez podmioty rynku kolejowego.

Z jego treścią można zapoznać się na stronie www.utk.gov.pl.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda