mobile
REKLAMA

Do zobaczenia za rok. Ceremonia zamknięcia Jarmarku św. Dominika za nami, handel jeszcze dziś

Klucz do bram miasta przekazany w imieniu handlowców na ręce włodarzy Gdańska, hejnał jarmarku odegrany, mieszkańcy obdarowani słodkimi łakociami, a kogut - symbol jarmarku zasnął na przedprożu Dworu Artusa, aby obudzić się w przyszłym roku. Jarmark św. Dominika 2022 zakończył się w niedzielę 14 sierpnia, ale warto pamiętać, że stoiska handlowe są czynne jeszcze w poniedziałek. 

Informacja prasowa
Do zobaczenia za rok. Ceremonia zamknięcia Jarmarku św. Dominika za nami, handel jeszcze dziś

- Klucz do bram miasta Gdańska wrócił do włodarzy - powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. - W imieniu kupców ze smutkiem i niechęcią ten klucz oddaję. Chcielibyśmy jeszcze poświętować, pohandlować, spotykać się na koncertach, pospełniać trochę życzeń. Żeby osłodzić ból, do klucza dodajemy słodkiego koguta, który symbolizuje nie nowy dzień, nie nowe jutro, ale uśpienie na zakończenie jarmarku aż do momentu, kiedy kur zapieje, żeby znów ogłosić jego początek. Dziękujemy odwiedzającym, wystawcom, handlarzom i gdańszczanom za wyrozumiałość i gościnę osób z całej Polski i świata. Za to, że gdańszczanie chcieli podzielić się tym, co w Gdańsku najlepsze. 

 

Klucz do bram miasta wrócił do włodarzy Gdańska  

Uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez kupców na ręce władz Gdańska to coroczna tradycja - obchodzona równie uroczyście jak otwarcie jarmarku - na Długim Targu przed Dworem Artusa. W tym samym miejscu jarmark oficjalnie rozpoczęto przed trzema tygodniami. W niedzielę, 14 sierpnia 2022 roku po raz ostatni zabrzmiał hejnał tej gdańskiej imprezy.

 

2022-08-14-zakonczenie-jarmarku-005_949x633.JPG

Uroczystość zakończenia Jarmarku św. Dominika odbywa się zwykle na przedprożach Dworu Artusa, przedstawicielom handlarzy, władz miasta i radnym towarzyszą zwykle barwne historyczne postacie związane z jarmarkiem

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podczas uroczystości pojawiły się historyczne postacie związane z gdańskim jarmarkiem, wśród nich - oczywiście - kogut już od 50 lat symbol tego gdańskiego wydarzenia. Gdański Dominik to wydarzenie handlowe i kulturalne. Choć główny nurt jarmarku to handlowanie, osoby które odwiedziły tegoroczny jarmark, mogły też posłuchać koncertów muzyki poważnej i jazzowej, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, pokazach filmowych, spektaklach, warsztatach dla dzieci, widowiskach muzycznych.  

 

- Trzy tygodnie minęły błyskawicznie, był to wspaniały czas, kiedy miastem zawładnęli kupcy - powiedział Piotr Borawski, zast. prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Oprócz targowania, sprzedawania rękodzieła w licznych kramach to też czas wydarzeń kulturalnych. To też czas, podczas którego możemy po raz kolejny przekonać się, że Gdańsk w 2022 roku jest europejską stolicą wolontariatu. Dziękuję wszystkim ze nasze święto, to nasza największa impreza w roku, zakończona fantastycznym sukcesem. Wszystkim dziękuję za udział, mieszkańcom dziękuję też za wyrozumiałość, za to że nieraz trzeba przymknąć oko na to, że jest gwarno i tłoczno. Jarmark się kończy, ale piękna pogoda zachęca do pozostania i korzystania z uroków Gdańska. 

 

Pompa insulinowa dla Bartka z Lublina. Na Jarmarku św. Dominika spełniają się życzenia

 

Podczas ceremonii zakończenia jarmarku przekazano symboliczny kupon na nowoczesną pompę insulinową, która trafi do Bartka z Lublina.

2022-08-14-zakonczenie-jarmarku-018_949x633 (1).JPG

Dla 14-letniego Bartka z Lublina tegoroczny Jarmark św. Dominika wyjątkowo zapisze się w pamięci - za kilka tygodni przyjedzie do niego potrzebna mu nowczesna pompa insulinowa

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda