mobile
REKLAMA

Dofinansowanie na skutery inwalidzkie - jak uzyskać?

Skuter inwalidzki, podobne jak inne urządzenia z napędem elektrycznym, świetnie wpisują się w taką ideę, jak likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych. Czy wiesz, że w wyniku aktualnych potrzeb wynikających z ułatwień w samodzielnym przemieszczaniu się, zarówno osoby chorej jak i osoby niepełnosprawnej, możesz skorzystać ze wsparcia finansowego w zakupie skutera inwalidzkiego?

Artykuł sponsorowany
Dofinansowanie na skutery inwalidzkie - jak uzyskać?

Dlaczego skutery inwalidzkie o napędzie elektrycznym są takim dobrym rozwiązaniem? Jak uzyskać dofinansowanie skutery inwalidzkie elektryczne? Na co możesz liczyć w zakresie dopasowana wnioskowanej pomocy? Jakie są warunki uczestnictwa i kwota dofinansowania? Jakie dokumenty musisz mieć, jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania?

Skuter elektryczny – czemu warto korzystać ze skutera inwalidzkiego?

Każda dysfunkcja narządu ruchu powodująca znaczny stopień niepełnosprawności, zarówno osób starszych i jak i faktycznie poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego, może znacznie ograniczać tzw. normalne aktywności chorego. Korzystanie z wózka inwalidzkiego elektrycznego może to jednak zmienić.

Korzystając z oprzyrządowania elektrycznego, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub osoby starsze, mające większe problemy z poruszaniem się, mogą być wolne i samostanowić o sobie bez pomocy osób trzecich.

Wszelkie udogodnienia w postaci wózków czy skuterów elektrycznych pozwalają takim osobom na swobodne poruszanie się po nawierzchniach asfaltowych, drogach rowerowych czy polnych ścieżkach.

Skuter elektryczny porusza się do 15km/h, jest bezpieczny, stabilny, wygodny, komfortowy i pozwala się szybko przemieszczać osobie chorej. Dzięki temu może ona przebywać na świeżym powietrzu, odwiedzać znajomych czy pójść na zakupy.

Skutery mają wiele udogodnień tj. wygodne siedzisko, obracany fotel czy odchylane podłokietniki, dzięki czemu komfort poruszania się w nim jest jeszcze większy.

Skuter inwalidzki elektryczny to zatem niezawodna pomoc dla osób z trudnościami poruszania się, którzy cenią sobie swoją samodzielność.

Skorzystaj z wnioskowanej pomocy do zakupu skutera inwalidzkiego.

Czy wiesz, że skuter inwalidzki elektryczny kosztuje ok 6-12 tysięcy złotych? Na szczęście jest dofinansowanie skutery inwalidzkie elektryczne

Kim jest realizator programu? Jak wygląda przyjmowanie wniosków? Jaki jest termin zakończenia przyjmowania wniosków? Co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim dofinansowanie skutery dla osób niepełnosprawnych może wynieść do 7,5 tysiąca złotych, a udział własny wnioskodawcy musi wynieść 25%. Organ uprawniony sprawdza czy udzielono pomocy w zakresie zakupu skutera w ostatnich trzech latach. Czasami jednak, pomoc może być udzielona więcej niż raz, w ciągu tego okresu, jeśli twój stan zdrowia znacznie się pogorszył.

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON, musisz złożyć wniosek w PCPRze zgodnym z miejscem zamieszkania do końca sierpnia danego roku.

Co ważne, wniosek o dofinansowanie na użytkowanie skutera, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, może się ubiegać osoba, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez lekarza specjalistę, nie możesz wykonywać codziennych czynności czy poruszać się z uwagi na dysfunkcję kończyn czy narządów ruchu. Co ważne, wymagana jest tez zgoda lekarza specjalisty na używanie skutera lub elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Ciekawostką jest fakt, że jeśli jesteś emerytem, musisz pracować lub świadczyć wolontariat min 6 miesięcy, aby uzyskać dofinansowanie. Przyda się zatem dokument, który potwierdzi twoje zatrudnienia bądź wykonywaną pracę społeczną.

Dokumenty, jakie musisz złożyć w ramach programu

Wniosek o dofinansowanie można składać tradycyjnie lub w formie elektronicznej. W drugiej opcji pomoże ci system obsługi wsparcia finansowego ze środków PFRON, gdzie złożysz skany dokumentów.

Wybierając opcję tradycyjną – musisz mieć kopie swoich orzeczeń prócz dokumentów wymaganych w oryginale.

Co zatem musisz złożyć? Konieczne są orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarza specjalisty, dokumenty potwierdzające zatrudnienia oraz dokument potwierdzający sprawowanie opieki (jeśli dofinansowanie ma być na twojego podopiecznego). Opcjonalnie możesz też dodać ofertę cenową wybranego skutera oraz opinie eksperta co do dopasowania pomocy wnioskowanej do twoich aktualnych potrzeb i aktywności.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda