mobile

Eames: architekt i malarka. Dokument o ikonach amerykańskiego designu w ramach cyklu artBiografie

Film opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów - jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Dokument przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu oraz początków ery komputerowej. Projekcja odbędzie się 21 listopada o godz. 18.00 i poprzedzona jest wykładem Krystyny Łuczak-Surówki - historyk i krytyk designu, współtwórczyni marki VZÓR przywracającej klasyki polskiego wzornictwa.

informacja prasowa
TAGI
Eames: architekt i malarka. Dokument o ikonach amerykańskiego designu w ramach cyklu artBiografie

W pierwszym filmie dedykowanym Eamesom zaprezentowane są nie tylko ich najważniejsze osiągnięcia, ale też liczne zainteresowania. Autorzy najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek.

Twórcy filmu dokumentalnego „Eames: architekt i malarka” opowiadają historię założycieli słynnego „Eames Office”, które przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

Wykład przed pokazem poprowadzi Krystyna Łuczak-Surówka - historyk i krytyk designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie doktorską z historii polskiego wzornictwa. Wykładowca warszawskiej ASP. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu designu na uczelniach wyższych oraz dla instytucji i firm. Autorka wielu publikacji z zakresu historii i teorii designu. Kuratorka wystaw. Kolekcjonerka polskiego designu. Prowadzi własną firmę DESIGN BY PL i pisze o polskim designie na stronie designby.pl. Współtwórczyni marki VZÓR przywracającej klasyki polskiego wzornictwa. Założycielka i organizator akcji charytatywnej DESIGN DLA ZWIERZĄT.

ArtBiografie | pokaz filmu Eames: architekt i malarka (USA, 2011, reż. Bill Jersey Jason Cohn) oraz wykład Krystyny Łuczak-Surówki

Data: 21 listopada, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=_YMzmuBBBzo

Facebook: https://www.facebook.com/events/323561185104680/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda