mobile

Energetyczny weekend #wGdyni

W Gdyni trwa 4. Pomorski Piknik Energetyczny. To ważne edukacyjno-integracyjne wydarzenie, które ma na celu pokazanie m.in. tego, jak oszczędzać energię elektryczną, jakie posiadamy odnawialne źródła energii, a także jak korzystać z ekologicznych środków transportu. Kto nie zdążył dotrzeć na piknik w sobotę, może to jeszcze nadrobić i przyjść na skwer Arki Gdynia w niedzielę w godz. 10.00-16.00

Informacja prasowa
Energetyczny weekend #wGdyni

Ten weekend w naszym mieście jest bardzo energetyczny. Wszystko w ramach 4. Pomorskiego Pikniku Energetycznego. Do Gdyni zawitali wystawcy, z którymi możemy porozmawiać m.in. o niskoemisyjnym transporcie, zaletach ekologicznych inwestycji czy ochronie powietrza. To firmy i organizacje związane z branżą energetyczną. Ich stoiska można odwiedzić na skwerze Arki Gdynia jeszcze w niedzielę od godz. 10.00 do 16.00.

Pikniki energetyczne mają zachęcać mieszkańców Gdyni do podejmowania działań na rzecz środowiska i to często w bardzo indywidualnym wymiarze. To mogą być np. zachowania ekologiczne, czasem inna technologia rozpalania kominka albo pieca. Tutaj przede wszystkim edukujemy, pokazujemy, że można i że każdy z nas – choćby drobnym gestem – może sprawić, że środowisko w Gdyni będzie lepsze – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Ci, którzy nie zdążyli przyjść tutaj dzisiaj, mogą to zrobić jeszcze jutro w godz. 10.00-16.00. Na pikniku można dowiedzieć się o różnych dotacjach, również o tym,  jak skorzystać z tej najnowszej, którą otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostaliśmy kwotę 2,7 mln zł na mieszkańców naszego miasta po to, aby stali się bardziej ekologiczni, aby zadbali o swój dom, wymienili piec, czy zmienili swoje źródło zasilania. Serdecznie wszystkich państwa zapraszam – zachęca Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy

Jakie atrakcje czekają na skwerze Arki Gdynia? W ramach tegorocznego pikniku energetycznego można np. wziąć udział w projekcie „Czyste, Zielone Miasta”, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia „Program Czysta Polska”. W związku z tym w sobotę posprzątano dziką gdyńską plażę.

Zbiórka odpadów odbyła się na Polance Redłowskiej, w specjalnie oznaczonym miejscu. Celem akcji była nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców, którzy interesują się zdrowym trybem życia w ekologicznym świecie. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi zainteresowani uczestnicy otrzymali sadzonki drzew, które mogą zasadzić w swojej okolicy.

Na pikniku nie brakuje również warsztatów edukacyjnych oraz różnego rodzaju aktywności dla dzieci i dorosłych. Ich myśl przewodnia to promowanie właściwych nawyków. Są to m.in. pokazy energetyczne, które prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Experyment.

W sobotę mieszkańcy mogli też wziąć udział w grze terenowej. Opłacało się dołączyć do zabawy, ponieważ jej zwyciężczyni – pani Bianka M. otrzymała w nagrodę hulajnogę elektryczną.

Podczas pikniku odbywają się też konsultacje z mieszkańcami dotyczące rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni w ramach opracowywanej Strategii Rowerowej dla Gminy Miasta Gdyni na lata 2023-2030. Z kolei strażnicy miejscy pokazują, jak prawidłowo palić w domowych kotłach i kominkach. Opowiadają też, skąd mamy energię oraz w jaki sposób prowadzić segregację domowych odpadów.

Na pikniku nie mogło również zabraknąć strefy gastronomicznej. Bo przecież po fizycznym i umysłowym wysiłku warto się posilić.

Piknik organizują miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są: Straż Miejska w Gdyni, Centrum Nauki Experyment, PGE Energia Ciepła S.A., OPEC, „Czyste Zielone Miasta” stowarzyszenie „Program Czysta Polska”.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęli patronat honorowy nad wydarzeniem. Patronat medialny: Radio Gdańsk i „Dziennik Bałtycki”.

fot.Mateusz Dietrich/UMGdy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda