mobile
REKLAMA

Festiwal filmowy Cinematika

Festiwal Cinematika to nowe wydarzenie filmowe i muzyczne, którego pierwsza edycja odbyła się w Gdańsku w listopadzie 2020 roku. Festiwal poświęcony jest muzyce filmowej, kompozytorom, wykonawcom, artystom muzycznym, ale także samym filmowcom. Czwarta edycja festiwalu odbyła się w dniach 23-26 listopada 2023 roku w Cenrum św. Jana i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W programie festiwalu znalazł się międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych, premierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łącząch stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego

Patrycja Biernat
Festiwal filmowy Cinematika

W tym roku pierwszego dnia festiwalu wystąpił niezwykle utalentowany duet muzyków, kryjący się pod nazwą BLED. Duet w osobach perkusisty Sławka Koryzno oraz trębacza, aranżera i kompozytora jazzowego Emila Miszka zagrał premierowo swoją autorską oprawę muzyczną do klasyka kina niemego - filmu "Metropolis" Fritza Langa z 1927 roku.

Drugim koncertem była kontynuacja pasma tematycznego Echo Lat 80, podczas którego wybrzmiały lata 80 i 90. Kilkunastoosobowa orkiestra trójmiejskich muzyków Wave Orchestra, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne wystąpiła na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w towarzystwie chóru, gdzie zaprezentowała nam utwory ze znanych filmów i seriali.

W ramach wydarzenia odbył się też międzynarodowy konkurs krótkich filmów muzycznych i teledysków artystycznych, a także niedzielne pokazy dwóch filmów.

Pierwszym z nich był „Lynch/Oz”. Jest to amerykański film dokumentalny z 2022 roku, który został wyreżyserowany i napisany przez Alexandre’a O. Philippe’a. Film ten bada wpływ filmu "The Wizard of Oz" na twórczość Davida Lyncha. "Lynch/Oz" składa się z sześciu rozdziałów, z których każdy jest narracją innego filmowca lub krytyka, którzy przedstawiają swoje własne perspektywy na temat wpływu filmu "The Wizard of Oz" na twórczość Lyncha. Wśród narratorów znajdują się m.in. Karyn Kusama, Rodney Ascher i John Waters.

Drugi to film "Zagubiona autostrada" z 1997 roku, którego reżyserem jest sam David Lynch. Film ten opowiada historię saksofonisty Freda Madisona, który podejrzewa swoją żonę o zdradę. Pewnego dnia otrzymuje on tajemniczą kasetę wideo, na której ktoś sfilmował, jak morduje swoją żonę. Okazuje się, że jego żona rzeczywiście nie żyje, a Fred zostaje aresztowany pod zarzutem jej zabójstwa. W celi więziennej zastaje jednak zupełnie innego mężczyznę. Film ten jest utrzymany w mrocznym klimacie thrillera, który trzyma w napięciu i zaskakuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami.

foto. UM Gdańsk/Cinematika

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda