mobile

FETA 2023 o wolności, wspólnocie i przekraczaniu granic

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA wróci do Gdańska w dniach 7-9 lipca. Tegoroczna formuła – pomimo tego, że festiwal potrwa krócej niż zeszłoroczny – zagarnie przestrzenie w różnych częściach miasta

Informacja prasowa
FETA 2023 o wolności, wspólnocie i przekraczaniu granic

Otwarcie na Placu Zebrań Ludowych

Otwarcie festiwalu odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych z widokiem na dźwigi stoczniowe, by zaznaczyć, że tegoroczna edycja wydarzenia opisuje otaczającą nas rzeczywistość i opowiada o wolności i pokoju. Nieprzypadkowo spektaklem otwierającym festiwal będzie "Ukraina. Testament Szewczenko" Lwowskiego Teatru Woskresinnia – przedstawienie manifestujące tożsamość narodu ukraińskiego i osób, które przyjechały do Gdańska w poszukiwaniu schronienia przed rosyjską agresją – ludzi, którzy są wśród nas.

Festiwal w Parku im.R.Reagana

Większa część festiwalu ponownie zagości w Parku im. Ronalda Reagana oraz na pobliskich boiskach szkół na Przymorzu Wielkim.

Od soboty do niedzieli 7-9 lipca na zielonych terenach nadmorskiego parku będziecie mieli możliwość oglądać najciekawsze polskie i europejskie duże widowiska plenerowe (jak polsko-niemiecka koprodukcja La Luna), kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy. Widzowie znajdą w nim spektakle dla dzieci, dorosłych, i takie bez ograniczeń wieku odbiorców.

Artyści z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Szwajcarii, Danii, Niemiec i Ukrainy

Do Gdańska przyjadą artyści teatralni z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Danii i Ukrainy. Na festiwal powrócą uwielbiane przez gdańską publiczność zespoły Teatru Biuro Podróży czy antagon theaterAKTion. Ponadto w programie są spektakle dla dzieci takie jak: Granica duńskiego teatru Dansk Rakkerpak, muzyczny Hop w Kosmos! (produkcja własna Gdańskiego Archipelagu Kultury w ramach cyklu Teatr w Blokowisku), Mały Gotyk z gdyńskiej fundacji Teatr Czwarte Miasto oraz oparte na zabawie przedstawienia szczecińskiego teatru Głowa mała.

W różnych przestrzeniach parku Reagana i całego Gdańska można spodziewać się też szalonych i spontanicznych happeningów artystów.

Głównymi tematami tegorocznej edycji FETY są: wspólne działanie, solidarność, bliskość i relacje międzyludzkie. Festiwal chce być nie tylko wydarzeniem rozrywkowym, ale odpowiadać również na najbardziej palące problemy współczesnego świata. 

Producenci festiwalu FETA 2023: Katarzyna Andrulonis, Karolina Pacewicz, Paweł Kubiak, Agata Kościołowska, Kinga Jarocka, Sara Warzyńska, Maciej Szkudlarek, Zbigniew Wymysłowski, Teresa Szalecka i Tomasz Kaczorowski.

fot.mat.org.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda