mobile

Gdańsk i Gdynia jako miasta przyjazne weganom

Listopad jest miesiącem, w którym obchodzimy nie tylko Dzień Wszystkich Świętych, ale także Światowy Dzień Wegan. Dieta wegańska już od jakiegoś czasu cieszy się niezwykłą popularnością i wciąż zdobywa nowych fanów. Według rankingu Happy Cow Gdynia oraz Gdańsk to jedne z obowiązkowych punktów na mapie kulinarnej wegan. 

Anna Zuzanna Grażka
Gdańsk i Gdynia jako miasta przyjazne weganom

Dieta wegańska to jedna z najbardziej popularnych diet w ostatnim czasie. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz chętniej stawiają na roślinną dietę, a co za tym idzie wybierają wegańskie restauracje. Według rankingu Happy Cow Gdańsk oraz Gdynia są miastami, które wyjątkowo sprzyjają osobom o diecie roślinnej. 

"Ranking został stworzony na podstawie danych zebranych w październiku 2021 roku ze strony Happy Cow, społeczności internetowej, która pomaga znaleźć wegetariańskie, a w szczególności wegańskie restauracje i kawiarnie"- mówi Maja Trębicka, rzecznik prasowy Holidu Polska, autorka rankingu.

"Ze wstępnej listy Polskich miast, wybraliśmy 10, w których liczba mieszkańców przekracza 10 tysięcy osób i stworzyliśmy ranking TOP 10 ważąc liczbę restauracji wegańskich, wegetariańskich, a także restauracji z opcjami przyjaznymi dla wegan w stosunku do liczby mieszkańców największych miast w Polsce"- kontynuuje Maja Trębicka. 

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Poznań, drugie miejsce na podium zajął Kraków, natomiast trzecie i czwarte miejsce przypadło Gdańskowi oraz Gdyni (Gdańsk na miejscu trzecim, Gdynia na miejscu czwartym). 

Pierwsza wegańska restauracja powstała w Gdańsku w 2013 roku. Avocado Vegan Bistro, bo tak właśnie nazywa się lokal serwuje swoim gościom rozmaite wegańskie dania, począwszy od pierogów po ciasta, krokiety, a nawet burgery. 

Podobnie jak w Gdańsku sytuacja przedstawia się w Gdyni, gdzie nieustannie przybywa wegańskich lokali gastronomicznych. Pierwszym wegańską restauracją w Gdyni była "Falla", która do dziś dba o podniebienia swoich gości. W ich ofercie można znaleźć warzywne wrapy, burgery czy klasyczny fallafel.

 

Foto: freepik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda