Gdańsk ma nową Miejską Konserwator Zabytków
Od 4 maja 2026 roku w Gdańsku funkcję zastępcy dyrektora – Miejskiej Konserwator Zabytków w Biurze Architekta Miasta objęła Agnieszka Rózga-Micewicz. To ważna zmiana dla polityki ochrony dziedzictwa i kształtowania przestrzeni miejskiej.
Jak poinformował Urząd Miejski w Gdańsku decyzję o powołaniu nowej konserwator uzasadniają jej wieloletnie doświadczenie oraz kompetencje w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. – Powierzenie tego stanowiska jest w pełni uzasadnione wysokimi kompetencjami merytorycznymi oraz doświadczeniem w kształtowaniu przestrzeni, zarówno w skali urbanistycznej, jak i w odniesieniu do przestrzeni publicznych – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.
Jednym z kluczowych zadań Agnieszki Rózgi-Micewicz będzie rozwój zespołu konserwatorskiego oraz działania na rzecz zachowania tożsamości i estetyki miasta.
Doświadczenie i wykształcenie
Jak podaje gdański magistrat nowa Miejska Konserwator Zabytków jest urbanistką i absolwentką Politechniki Gdańskiej. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rewitalizacji obszarów miejskich oraz MBA w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza.
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała przez blisko dwie dekady w Biurze Rozwoju Gdańska, gdzie pracowała jako projektantka. Następnie pełniła funkcję koordynatorki ds. zagospodarowania przestrzennego i klimatu w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk–Gdynia–Sopot.
W ostatnim roku kierowała zespołem analiz przestrzennych w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Od lat angażuje się także w projekty związane z rewitalizacją oraz strategią rozwoju miast, łącząc działalność ekspercką z własną praktyką urbanistyczną.
Jasna wizja rozwoju miasta
Agnieszka Rózga-Micewicz zapowiada, że jej działania będą koncentrować się na łączeniu ochrony dziedzictwa z nowoczesnym rozwojem miasta.
– Moją misją jest harmonijny rozwój miasta, oparty na równowadze pomiędzy ochroną wartości kulturowych a współczesnymi potrzebami użytkowania przestrzeni – podkreśla.
Wśród głównych celów wymienia ochronę i twórcze wykorzystanie dziedzictwa kulturowego, uwzględnianie zmian klimatycznych w projektowaniu przestrzeni oraz rozwój historycznych układów urbanistycznych w sposób odpowiadający współczesnym potrzebom.
Dziedzictwo i nowoczesność
Nowa konserwator chce także integrować rozwój miasta z jego historyczną tożsamością, co ma szczególne znaczenie w przypadku Gdańska – miasta o wyjątkowym dziedzictwie architektonicznym.
Prywatnie Agnieszka Rózga-Micewicz interesuje się sztuką i sama zajmuje się malarstwem oraz grafiką, prezentując swoje prace na wystawach.
Źródło: UM Gdańsk fot. Piotr Wittman



















![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj książkę niespodziankę!](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/e455fb0f65046710f67133b269c702bfc2312ae4.jpeg)
![[KONKURS] Wygraj książkę niespodziankę!](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5bc3fbc0a2649bed80d4782ace67d658700624a6.jpeg)

















