mobile
REKLAMA

Gdańsk na niebiesko w Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego

Od 2012 roku 5 maja jest Światowym Dniem Nadciśnienia Płucnego, a maj jest miesiącem edukacji o tej chorobie. W ramach solidarności z osobami chorującymi i ich rodzinami, w piątek po zmroku na niebiesko podświetlona zostanie fontanna Neptuna oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki

Informacja prasowa
Gdańsk na niebiesko w Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego

Nadciśnienie płucne jest chorobą rzadką, bez intensywnego leczenia – szybko postępującą i śmiertelnie niebezpieczną. W nadciśnieniu płucnym dochodzi do zarastania drobnych tętniczek płucnych i w rezultacie przez płuca przepływa mniej krwi, a tym samym mniej dopływa do innych narządów. Atakuje płuca i serce. Prawa komora serca się rozrasta, serce staje się niewydolne, pojawiają się zmęczenie, zadyszka, gorsza wydolność fizyczna, kaszel. Nic więc dziwnego, że pojawia się problem z jej rozpoznaniem. Przy takich objawach choroba może przypominać astmę, niewydolność serca, POChP.

Pacjenci tracą sprawność, a ich życie, zwłaszcza bez optymalnej terapii – staje się zagrożone. Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor usta, dlatego w tym dniu w geście solidarności z chorymi niektóre osoby malują sobie usta na niebiesko.

Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia tej podstępnej  choroby.

Jeśli zauważysz, że ostatnio szybciej się męczysz, twoja wydolność się zmniejszyła, przybierasz na wadze, masz kołatania serca poproś swojego lekarza POZ o skierowanie do kardiologa.

Więcej informacji o tej rzadkiej chorobie można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, www.phapolska.org. Numer telefonu dla pacjenta (+48) 535 680 390; mail kontakt@phapolska.org.

fot.UMGdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda