mobile
REKLAMA

Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

Solidarność, aktywność obywatelska i działania wolontariuszy w naszym mieście zostały docenione na arenie międzynarodowej. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022! O decyzji kapituły dowiedzieliśmy się w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, podczas gali Aktywni w mieście, która transmitowana była na portalu gdansk.pl.

inf. prasowa
Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Od kilku lat to szczególne wydarzenie jest celebrowane także w Gdańsku. W tym roku, z powodu pandemii, gala na zakończenie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, która podsumowuje także cały rok działalności wolontariuszy z naszego miasta, odbyła się on-line. Dowiedzieliśmy się także, że to Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.

- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to od wielu lat ważny dzień w naszym mieście, bo Gdańsk wolonatriatem stoi. To ten moment, kiedy mogę Wam, drogie wolontariuszki i drodzy wolontariusze podziękować za cały rok waszej służby. Bo nie można przecież powiedzieć, że to jest praca, to jest służba. To, że dzielicie się tym co macie najcenniejsze, swoim czasem. To, że ktoś może się podzielić swoim czasem, umiejętnościami i sercem jest najpiękniejsze – mówiła podczas gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podczas gali przyznano nagrody w konkursie „Aktywni społecznie” za działania i projekty, które w tym roku szczególnie się wyróżniły. Konkurs to też sposób, by podziękować wolontariuszom, koordynatorom, organizacjom pozarządowym za bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka.

 

Kapituła przyznał nagrody w 4 kategoriach

Inicjatywa, która przyniosła najwięcej dobra w czasie kwarantanny Akcja #ngosyszyjąmaski, którą reprezentowała Magdalena Jabłońska.
Kilkanaście fundacji i stowarzyszeń zrzeszyło w tym celu już ponad 1000 wolontariuszy. Materiał do szycia zapewniają im inne organizacje pozarządowe. Efektem koprodukcji są maski wielorazowego użytku bawełniane z kieszonką na filtr hepa oraz jednorazowe wykonane z kilku warstw flizeliny. Maski te przekazywane są do szpitali i ośrodków opieki w tym również do hospicjów z terenu województwa pomorskiego.

Wolontariusz/Wolontariuszka roku – Klaudia Suliborska.
Pierwszą i najważniejszą grupą jakiej poświęca się Klaudia są podopieczni Fundacji Mam Marzenie. Mimo natłoku zarówno zawodowych, jak i fundacyjnych obowiązków Klaudia nie zrezygnowała z osobistych spotkań z dziećmi, podczas których poznaje ich marzenia i dąży do ich spełnienia. Klaudia odznacza się niepohamowaną motywacją i wiarą we własne siły, co niejednokrotnie bezpośrednio wpłynęło na spełnienie dziecięcego marzenia. Podopieczni fundacji stanowią dla niej najważniejszą grupę i to im bezbrzeżnie się poświęca, co napawa ją dumą i napędza do dalszego działania. Ponadto Klaudia zawsze pozostaje do dyspozycji i służy pomocą innym trójmiejskim Wolontariuszom. Potrafi nawiązać kontakt z nowymi kandydatami, chcącymi spełniać marzenia i wspierać ich w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia. Jej wieloletnia działalność jest dla nich podporą i niesłabnącą inspiracją.

Koordynator/Koordynatorka roku - Liliana Tarasow.
Pani Liliana jest głównym koordynatorem szkolnego koła wolontariatu, które nazywa się Pomocne Elfy To grupa, dla której wolontariat jest bardzo ważną częścią ich życia, traktują się wzajemnie jak mała rodzina, a Pani Liliana stoi na jej czele. Dlatego właśnie stara się w miarę swoich możliwości działać we wszystkich możliwych akcjach na terenie Gdańska, jednocześnie motywując całą wolontariacką rodzinkę. Dla szkolnego koordynatora działalność tylko na terenie swojego ukochanego miasta to za mało, dlatego wielokrotnie wychodzi ze swoimi akcjami wolontariackimi poza obszar miasta. Przykładem jest między innymi pomoc schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dąbrówce koło Wejherowa. Pani Liliana Tarasow działa systematycznie przez cały rok, również w weekendy. Nie zdarzył jej się miesiąc, w którym nie brałaby udziału w akcji wolontariackiej.

Specjalne wyróżnienie za działanie na rzecz innych trafiło do – Joanny Łysikowskiej za akcję #zupodobro.
Nagrodzona wolontariuszka od jakiegoś czasu prowadzi tą akcję #zupodobro praktycznie sama. Ta akcja ma na celu wspierać żywieniowo ludzi. Dokarmiają mamy w trudnej sytuacji, ojców samotnie wychowujących dzieci, rodziców dzieci niepełnosprawnych, dorosłych niepełnosprawnych i seniorów. Pani Joanna przygotowuje zupy własnym kosztem, zaangażowała wolontariuszy do rozwożenia posiłków, swego czasu wspierała ratowników medycznych organizując im posiłki. Akcja się rozwija (plan na dowóz rowerami) i nie kończy się! Pani Joanna wciąż gotuje zupy, szuka wsparcia w rozwożeniu żywności. Ostatnio do słoików z zupą dodaje pampersy dla dzieciaków potrzebujących. Aby pozyskać dodatkowe środki powstał ebook z przepisami na pożywne zupy; powstała też zrzutka na potrzebne produkty.

W Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, 5 grudnia, po gdańskich torach jeździł zabytkowy tramwaj Bergmann, który kursował na trasie Oliwa – Siedlce. W koszulkę wolontariusza ubrany był napis Gdańsk na Ołowiance, a o Tygodniu Wolontariatu przypominał specjalnie podświetlony stoczniowy dźwig.

 

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu!

Także dziś odbywała się gala Europejskiego Centrum Wolontariatu w Padwie, podczas której ogłoszono miasto, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. W trakcie łączenia na żywo dowiedzieliśmy się, że ten wyjątkowy tytuł trafił właśnie do naszego miasta i to Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022.

- Mamy to! Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu 2022. Z całego serca gratuluję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom działającym w naszym mieście, w naszej metropolii. To duży zaszczyt, duży honor, ale też wiele zadań przed nami. Ten tytuł przypadł nam w naprawdę w roku szczególnym – z jednej strony właśnie panuje pandemia koronawirusa, ale z drugiej mamy 40-lecie powstania Solidarności. I to jest właśnie bardzo ważne, że Solidarność, nie jest zamkniętym znaczkiem w muzeum, ale czymś, co mamy na co dzień. Duża radość i wiemy, że będziemy działać dalej. Żeby wolontariuszek i wolontariuszy było jeszcze więcej – cieszyła się po ogłoszeniu wyników prezydent Dulkiewicz.

#EVCapital to ogólnoeuropejski otwarty konkurs, którego celem jest promowanie i docenienie wolontariatu i organizacji angażujących wolontariuszy z danego regionu. Konkurs składał się z trzech etapów: złożenia aplikacji, a następnie przygotowania filmu pokazującego zaangażowanie wolontariuszy oraz prezentacji miasta, która odbyła się 22 października. Z tej okazji powstał w naszym mieście wyjątkowy film. Laureatów wyłoniło międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą kluczowe osobistości związane z wolontariatem. W jury zasiadali m.in. przedstawiciele NGO oraz instytucji unijnych, ale też osoby prywatne, zaangażowane w działalność wolontaryjną.

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu po raz pierwszy przyznano Barcelonie w 2013 roku. W kolejnych latach wyróżnienia te otrzymały: Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa oraz Berlin. Tytuł przyznawany jest przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). W 2022 roku do grona europejskich miast, które zostały wyróżnione za zaangażowanie, inicjatywę, działanie i możliwości niesienia wsparcia i pomocy innym dołączył Gdańsk.

Pod hasłem Wolontariat kryją się dwa wymiary tego samego działania. Pierwszy z nich to ten indywidualny, oddziałujący na jednostkę, która się w niego angażuje i drugi to ten społeczny, oddziałujący na lokalną społeczność i przestrzeń publiczną. W Gdańsku od zawsze zaangażowanie obywateli w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego było jednym z najwyższych w skali kraju, zostało to też dostrzeżone na arenie międzynarodowej, stąd pomysł ubiegania się o tytuł ESW.

Gdańsk jest gotowy, by promować kulturę wolontariatu i swoimi inicjatywami inspirować innych na arenie międzynarodowej. Jednym z planowanych działań po otrzymaniu tytułu jest stworzenie specjalnej strony internetowej, na której będą komunikowane wszelkie działania Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.

Gdańsk od lat wspiera wolontariuszy i inicjatywy obywatelskie. Zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Regionalnego Centrum Wolontariatu z bazą ofert dla wolontariuszy i indywidualnym oraz szkoleniowym wsparciem. Aktywni obywatele na swoje inicjatywy mogą uzyskać od miasta specjalne fundusze lub minigranty. To u nas odbywa się Gdański Tydzień Wolontariatu i w naszym mieście powstała pierwsza w Polsce aplikacja mobilna do pośrednictwa wolontariatu WolontariApp. Według badań satysfakcji życia mieszkańców Gdańska ponad 60% mieszkańców deklaruje swój udział w wolontariacie.

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda