mobile

Gdański Tydzień Wolontariatu rozpoczęty!

Pomagają, inspirują, wspierają. Wolontariusze! W poniedziałek, 2 grudnia, rozpoczynają się obchody Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. To już czwarta edycja wydarzenia z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które przypada 5 grudnia. W programie gdańskich obchodów m.in. debata, parada wolontariatu i gala w Europejskim Centrum Solidarności.

Redakcja/Informacja Prasowa
TAGI
Gdański Tydzień Wolontariatu rozpoczęty!

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku (RCWG) powstało w 1994 roku, a od 2001 jest samodzielnym stowarzyszeniem działającym w ramach ogólnopolskiej Federacji Centrów Wolontariatu. To dzięki nim możliwa jest komunikacja pomiędzy i wymiana informacji pomiędzy organizacjami pozarządowych, instytucjami publicznymi oraz firmami odpowiedzialnymi społecznie. W tym tygodniu wszyscy gdańscy wolontariusze ze szkół, hospicjów, organizacji pozarządowych mają swoje święto.

Z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza już po raz czwarty RCWG zaplanowało kilka wydarzeń. Już w poniedziałkowe popołudnie, 2 grudnia o godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się debata pt. „Wolontariat i aktywizm na pełen etat”.

- Zaprosiliśmy do debaty Witka Hebanowskiego, fundatora i prezesa Fundacji Wspólna Przestrzeń, twórcę programów edukacyjnych i szkoleniowych, który prowadził warsztaty w ponad 20 krajów świata. Kolejnymi gośćmi będą Daniel Jaroć, twórca pierwszego wegańskiego cateringu w Polsce, aktywista i wolontariusz oraz Polina Vetrova, aktywistka z Ukrainy, animatorka kultury, trenerka i facylitatorka promująca współpracę międzysektorową - opowiada Aleksandra Broda, koordynatorka wolontariatu z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak wyglądały początki ich działalności, jak powstawały ich własne inicjatywy, jakie były ich rezultaty i co z tym wszystkim wspólnego ma wolontariat.

- Zaprosimy też publiczność do włączenia się w dyskusję o tym, czy wolontariat i aktywizm na pełen etat są możliwe - dodaje Broda.

Debatę poprowadzi Elżbieta Rutkowska, animatorka i dziennikarka, która m.in. współtworzy Trójmiejską Akcję Kobiecą, Gdańskie Centrum Równego Traktowania i jest wiceprzewodniczącą Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Debata realizowana jest i finansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków "Korpusu Solidarności - Programu Wpierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030".

Z okazji obchodzonego święta, 5 grudnia odbędzie się już po raz czwarty Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek z udziałem wiceprezydenta, Piotra Kowalczuka.

- Pochód zacznie się przy Złotej Bramie na ulicy Długiej i przemaszeruje przez Długi Targ na Ołowiankę pod znany wszystkim napis „Gdańsk”.  W tej paradzie będą brać udział wszyscy wolontariusze działający na terenie Gdańska, czyli ze szkół, hospicjum, Stowarzyszenia Promyk i innych organizacji pozarządowych, łącznie około 200 osób - wyjaśnia Aleksandra Broda z RCWG. - Na miejscu będzie zorganizowana wspólna przestrzeń, gdzie przy ciepłej herbacie będzie można miło spędzić czas.

Tego samego dnia o godzinie 18 w Europejskim Centrum Solidarności organizatorzy obchodów Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu zaplanowali Galę Wolontariatu.

- Podczas uroczystości uhonorujemy laureatów konkursu „Aktywni w mieście”, najbardziej zaangażowany wolontariusz i wolontariuszka, organizacja pozarządowa współpracująca z wolontariuszami oraz firma zaangażowana społecznie – mówi Broda.

Konkurs „Aktywni w mieście” ma na celu wyłonienie najbardziej zaangażowanych w wolontariat osób, firm, organizacji pozarządowych, także szkól i podziękowanie za całoroczną pracę. W czasie uroczystości zagra zespół DownTown Brass.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj! 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda