mobile

Gdynia zaprasza Rady Dzielnic do wymiany oświetlenia

Zaoszczędzenie 30% energii elektrycznej, podniesienie bezpieczeństwa - to efekty, jakie można osiągnąć, instalując drogowe lampy LED. Gdynia wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni przygotowała program skierowany do Rad Dzielnic pod hasłem: „Dzielnicowy program bezpieczeństwa poprzez wymianę opraw na LED w lampach drogowych”.
 

Informacja prasowa
TAGI
Gdynia zaprasza Rady Dzielnic do wymiany oświetlenia

- W Gdyni priorytetowo dbamy o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Staramy się aby nasze drogi były bezpieczne, jaśniejsze, zwłaszcza w miejscach przejść dla pieszych, przy szkołach i przedszkolach. Stawiamy także na energooszczędne rozwiązania. Szacujemy, że oświetlenie w technologii LED pozwoli zaoszczędzić ok. 30% energii elektrycznej. To bardzo energooszczędny program, który wpisuje Gdynię w ideę smart city - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na terenie naszego miasta znajduje się obecnie niemal 10 000 lamp drogowych będących w zarządzie gminy (część oświetlenia należy bezpośrednio do firmy Energa Oświetlenie). Wiele z nich posiada oprawy dające światło sodowe, które emitują je w kolorze jasno żółtym przy dużym zużyciu energii elektrycznej, a także przy częstej konieczności wymiany świetlówek. Podczas realizacji programu szczególny nacisk położony zostanie na doświetlenie przejść dla pieszych, a także przestrzeni dookoła placówek edukacyjnych. W mieście funkcjonuje aktualnie już 2500 lamp LED m.in. na Chwarznie-Wiczlinie i w Orłowie. W Gdyni w przeciągu roku przeprowadzone zostały testowe wymiany opraw na nowoczesne źródła oparte o technologię LED, wykorzystując dotychczasową infrastrukturę oświetleniową (słupy, okablowanie). Tak przeprowadzona inwestycja eliminuje konieczność przeprowadzenia uzgodnień, także uzyskania pozwolenia na budowę, co do tej pory znacznie wydłużało przebieg inwestycji.

Źródła światła LED są aktualnie najdoskonalszym dostępnym sztucznym źródłem światła, emitują światło białe najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Ponadto strumień światła LED jest wolny od niedogodnego efektu migotania, dając dużo większy komfort dla odbiorcy. A co istotne ta technologia pozwala na zaoszczędzenie 30% energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. W Gdyni konsekwentnie prowadzone są działania w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, czego przykładem jest m.in. wprowadzanie oświetlenia ulic w technologii LED w kilku dzielnicach. Inwestycje realizowane są zarówno z Budżetu Obywatelskiego jak i ze środków miejskich.

- W zależności od zainteresowania  ze strony Rady Dzielnic, przy zamówieniu zbiorczym możliwe będzie uzyskanie bardzo korzystnych wycen – kwot uśrednionych za 1 oprawę. Do końca listopada czekamy na deklarację ze strony Rady Dzielnic, które będą chciały przystąpić do programu, procedura uruchamiana będzie uchwałami Rad Dzielnic ze wskazaniem lokalizacji i ilości opraw do wymiany, docelowo Zarządzeniem Prezydenta będziemy mogli uruchomić środki w ramach „Budżetu Inwestycyjno-Remontowego na lata 2019-2023” - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik Prezydenta ds. dzielnic i radny miasta.

Harmonogram działań w ramach programu:

informacja od Rad Dzielnic ze wskazaniem lokalizacji lamp do ewentualnej wymiany,

do końca listopada - deklaracja Rady Dzielnicy o chęci przystąpienia do programu,

do końca grudnia – uchwała Rady Dzielnicy informująca o liczbie opraw do wymiany, a także wskazaniu lokalizacji.

W przypadku dużego zainteresowania Rad Dzielnic na mocy Zarządzenia Prezydenta uruchomione zostaną środki przyznane Radom Dzielnic w ramach „Budżetu Inwestycyjno-Remontowego na lata 2019-2023” w uproszczonej procedurze, do realizacji w roku 2020.

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda