mobile

Gdyńska wystawa wyróżniona

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni pt. „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci" zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Projekt Roku w kategorii „Projektowanie w instytucjach publicznych". Autorem koncepcji wystawy jest Grupa Projektor.

inf. prasowa
Gdyńska wystawa wyróżniona

Projekt Roku to konkurs organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), które działając od 2004 roku, stoi na straży niezależności twórczej, broni zasad rzetelnego, profesjonalnego designu i dba o prestiż zawodu projektanta.

Jak czytamy na stronie organizatorów konkursu: „Projekt Roku to pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców”.

W edycji konkursu 2019/20 nominacje zdobyły 64 projekty w 6 różnych kategoriach. Z czego 18 w kategorii „Projektowanie w instytucjach publicznych”, o której organizatorzy piszą: „Praca w rygorze ustawy o zamówieniach publicznych. Przetargi z kryterium cenowym znalezione w BIP-ie i drukarnie z przetargu. Przed wieloma wyzwaniami musi stanąć projektant pracujący dla instytucji publicznych. Pragniemy nagrodzić twórców, którzy się nie zrażają i projektują świetne rzeczy w tych specyficznych warunkach”.

 

Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy projektanci

Barbara Hoff została szóstą bohaterką cyklu wystaw Muzeum Miasta Gdyni „Polskie Projekty Polscy Projektanci” i była pierwszą kobietą w tym gronie. To również pierwsza w Polsce wystawa monograficzna poświęcona tej niezwykłej projektantce mody.

Wystawę, której kuratorką została Dominika Szerle, można było oglądać w MMG od lipca 2019 do lutego 2020 roku. Znalazły się na niej liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Wyróżnioną w konkursie Projekt Roku identyfikację wizualną wraz z projektem towarzyszącego wystawie katalogu wykonała na zlecenie Muzeum Miasta Gdyni Grupa Projektor.

Jury konkursu tak uzasadniło swoją decyzję: „Jak trudno jest graficznie ubrać wystawę, wielu z nas wie. Wyzwanie przed autorem identyfikacji do wystawy Barbara Hoff. Polscy Projektanci, Polskie Projekty było podwójne, należało skroić projekt, w który zmieszczą się archiwalne materiały poświęcone ikonie polskiej mody, a jednocześnie nie zostać przez tę mocną osobowość przygnieciony. To się udało, projekt taktownie koresponduje, nie stara się schlebiać, wychodzi na niepodległość, będąc przy tym bardzo szykownym outfitem dla projektów kultowego Hofflandu".

Elementy wystawy Muzeum Miasta Gdyni pt. "Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci". Źródło: projektroku.pl

Nagrodę w kategorii „Projektowanie w instytucjach publicznych” otrzymało studio Redkroft za kompleksowe opracowanie identyfikacji miasta Chrzanów. Zaś Nagrodę Specjalną (Grand Prix) konkursu Projekt Roku 2019/20 przyznano Oli Jasionowskiej za znak Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, jako projekt, który „z prędkością pioruna przekroczył granice Polski, stając się symbolem protestów kobiet w wielu miejscach na ziemi”.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda