mobile
REKLAMA

Herstoryczne prace studentów i studentek ASP w Gdańsku w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście | Wernisaż

Studentki i studenci II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupa społeczna Metropolitanka działająca przy Instytucie Kultury Miejskiej zapraszają 13 lutego o godz. 18.00 na wernisaż prac zrealizowanych w ramach herstorycznego projektu METROPOLITANKA.  Wystawę można oglądać w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście do 27 lutego 2019. Wstęp wolny.

informacja prasowa
TAGI
Herstoryczne prace studentów i studentek ASP w Gdańsku w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście | Wernisaż


Przez semestr w ramach zajęć „Obrazy i społeczeństwo” studentki i studenci pracowali nad opowieściami o kobietach wplecionymi w historie miast i miejsc. Prace te przybrały wiele form – kolaży, obiektów, fotografii, filmów, zdarzeń performatywnych i serii plakatów. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod opieką dr hab. Bogny Burskiej i dr Anki Leśniak we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, Katedrą Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

W ramach otwarcia wystawy będą miały miejsce wydarzenia z udziałem zaproszonych gości:

Pokaz filmu SCUM Manifesto zrealizowanego na podstawie słynnego tekstu Valerie Solanas przez Jill Godmilow, Joannę Krakowską i Magdę Mosiewicz w 2016 r., rozmowę o filmie z Magdą Mosiewicz poprowadzi Emilia Orzechowska.

Lizzy Strata – artystka, bio queen, aktywistka feministyczna oraz bohaterka jednej z prac wideo tegorocznej wystawy przygotuje performance w oparciu o swoją miłość do kultury popularnej, sci-fi i tanich romansów filmowych.

Artystki i artyści:
Dominika Murzyniec-Kamińska
Klaudia Kuźmińska
Maciej Opara
Marianna Strzelczyk
Marta Tomaszewska
Karolina Bunik
Olga Burczyk
Maria Janicka
Malwina Kakowska
Paweł Kasprzak
mac lewandowski
Dominika Michałowska
Magdalena Nowicka
Marta Stankiewicz
Małgorzata Chmielewska
Karolina Lis
Karolina Łosińska
Alicja Sukiennik

Wystawę można oglądać do 27 lutego 2019
w godzinach: wtorek – środa, piątek – niedziela 12:00–18:00
czwartek 12:00–20:00

Autorka grafiki na zaproszeniu: Alicja Sukiennik

Wydarzenia w ramach otwarcia wystawy zaproszonych gości:

Pokaz filmu:

SCUM MANIFESTO reż. JILL GODMILOW / JOANNA KRAKOWSKA / MAGDA MOSIEWICZ, 2017, USA/Polska, 27 min

Nie ma jak dotąd polskiego wydania SCUM Manifesto Valerie Solanas z 1967 roku. Francuski film SCUM Manifesto Carole Roussopoulos i Delphine Seyrig z 1976 roku jest oficjalnie niedostępny. Nasz film, będący wierną repliką pierwowzoru, można więc potraktować jako rodzaj antidotum na obie te dokuczliwości. (...)

(...) Odwołanie się do najradykalniejszego feministycznego wystąpienia w radykalnej filmowej formie nie jest ani historyczne, ani przypadkowe. Pozwala bowiem wyrazić wściekłość wobec tego, co dziś w Polsce, w Ameryce i na świecie można utożsamiać z męską władzą. To przemoc militarna, fundamentalizm religijny i wyzysk ekonomiczny. To także wszelka nierówność, która zaczyna się od nierówności kobiet wobec mężczyzn w rodzinie, w pracy, w strukturach władzy, w życiu publicznym, w dyskursie historycznym. Mamy poczucie, że wobec konserwatywnego zwrotu dającego się zaobserwować w wielu krajach – a na pewno w Polsce i w Stanach Zjednoczonych – ta nierówność będzie się pogłębiać, odbierając kobietom prawa cywilne między innymi przez ograniczanie praw reprodukcyjnych i optowanie na rzecz tradycyjnych ról społecznych.

(...) Świadome tych dawnych i tych współczesnych kontekstów mamy poczucie, że naszą bronią może być jedynie solidarność. Dlatego namawiamy do kręcenia kolejnych replik SCUM Manifesto we wszelkich językach. Nasz film to bowiem podjęcie pałeczki, a zarazem przekazanie jej dalej.

Jill Godmilow
Joanna Krakowska
Magda Mosiewicz


Od 1966 roku Jill Godmilow reżyseruje i produkuje filmy, wśród nich nominowany do Oscara dokument Antonia: A Portrait Of The Woman (1974) i Far from Poland, (1984) post-realistyczny dokument o polskiej Solidarności. Była laureatką stypendiów fundacji Guggenheima i Rockefellera.


Joanna Krakowska Autorka książek Mikołajska. Teatr i PRL (2011) oraz PRL. Przedstawienia (2016). Stypendystka Fulbrighta w Graduate Center, CUNY w latach 2013-2014. Współautorka dwóch przedstawień teatralnych Kantor Downtown (2015) i Pogarda(2016).


Magda Mosiewicz Współreżyserowała spektakle teatralne Kantor Downtown (2015) i Pogarda (2016) z Jolantą Janiczak, Joanną Krakowską i Wiktorem Rubinem oraz Koniec przemocy (2018) z Bogną Burską. Jest autorką dwóch filmów dokumentalnych: Ciągle wierzę (2011) i Ustalenia, które zostały ustalone (2016).

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda