mobile

Już dziś koncert "Pokolenia Wolności" - relacja na żywo w Polsacie

Największe gwiazdy polskiej estrady zagrają w Gdańsku z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. W piątek, 2 czerwca na placu Zebrań Ludowych wybrzmią hymny czasu transformacji i nowe interpretacje przebojów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Bramy dla 30 tys. uczestników otwarte zostaną o godz. 19.00

Informacja prasowa
Już dziś koncert "Pokolenia Wolności" - relacja na żywo w Polsacie

Motywem przewodnim: Wolność

Motywem przewodnim koncertu, który zainauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku jest wolność.

W repertuarze kultowe piosenki czasu transformacji - lat 80. i 90. - w nowych wykonaniach. Wiele z tych utworów, jak „Po co wolność”, „Chcemy być sobą”, „Nie pytaj o Polskę”, „Dorosłe dzieci” czy „Przeżyj to sam”, zyskało miano hymnów swojego pokolenia. Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 roku i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne. W roli prowadzących koncert Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

Kto wystąpi?

Wystąpią: Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Lemon, Grzegorz Kupczyk, Martyna Jakubowicz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Tribbs, Jary Oddział Zamknięty, Kasia Wilk i Mezo, Big Cyc, Lombard, VooVoo, Orkiestra Marcina Urbana, Sienna Gospel Choir i Daria Marx.

Dobór artystów i utworów jest nieprzypadkowy. „Arahja” Kultu w wykonaniu Michała Szpaka, Doda w piosence - a właściwie pieśni - „Polska Madonna” Maryli Rodowicz, do tego Tribbs i „Pokolenie” zespołu Kombii oraz Daria Marx i „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. Wszystkie te wykonania są doskonałe, bo pewne wartości jak wolność, miłość, tolerancja są uniwersalne dla wszystkich pokoleń. Nie zabraknie także hitów w oryginalnej interpretacji ich twórców: „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Orła Cień” Varius Manx i Kasi Stankiewicz, „Ważne” Mezo i Kasi Wilk oraz „Chory na Polskę” zespołu Dr Misio.

Informacje organizacyjne 

Wejście na teren koncertu będzie odbywało się od strony skrzyżowania ul. 3 Maja i ul. Giełguda. Dla uczestników nie ma dedykowanych parkingów. Osoby do 16 roku życia muszą być pod opieką osoby pełnoletniej i wypełnić stosowne oświadczenie w dedykowanym punkcie. Na koncercie nie będzie stref gastronomicznych z żywnością, natomiast napoje podawane będą w wielorazowych kaucjonowanych kubkach.

Wydarzenie jest imprezą masową, na której obowiązuje zakaz wnoszenia przedmiotów zabronionych ze względu bezpieczeństwa wskazanych w regulaminie imprezy. Organizator przewidział płatny depozyt. Osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózku mają dedykowany podest. Osoby przebywające na terenie koncertu wyrażają zgodę na przebywanie w strefie głośnych dźwięków mogących spowodować uszkodzenie słuchu. Na koncercie będą stosowane efekty świetlne i stroboskopowe.

Komunikacja miejska po koncercie

Po zakończeniu koncertów z przystanku „Brama Oliwska” odjadą dodatkowe tramwaje:

  • Linia 2 do Lawendowego Wzgórza oraz Strzyży PKM przez Zaspę i Oliwę;
  • Linia 3 do Nowego Portu przez Brzeźno;
  • Linia 6 do Jelitkowa oraz Łostowic Świętokrzyskiej;
  • Linia 9 na Stogi;
  • Linia 12 na Ujeścisko.

Zaplanowane zostały dodatkowe kursy na liniach nocnych N1, N3, N4, N5, N6 i N14. Liczba kursów będzie uzależniona od frekwencji. Ze względów bezpieczeństwa, w godz. od około 22.00 do około 23.30 zawieszony zostanie przystanek „Brama Oliwska” 04 (w kierunku Dworca Głównego). Najbliższym przystankiem linii nocnych w tym kierunku będzie „Dworzec Główny”.

Zwiększona zostanie także częstotliwość składów SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Cisowa:

Gdańsk Gł. Odj.

Gdynia Cis. Przyj.

22:15

22:56

22:45

23:27

23:15

23:58

23:45

00:28

00:35

01:18

Zamknięcia ulic

W związku z organizowanymi imprezami ze względów bezpieczeństwa oraz komunikacyjnych wprowadzona będzie tymczasowa organizacja ruchu polegająca na zamknięciu: 

  • ul. Giełguda w dniach 2 czerwca (piątek) od godz. 06.00 do 3 czerwca (sobota) do godz 06.00 – dojazd od ul. Focha przez ul. Gielguda do ul. 3 Maja NIEMOŻLIWY 
  • parkingu przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniach 18 maja (czwartek) od godziny 06.00 rano do 7 czerwca (środa) do godz. 12.00
  • ul. 3 Maja w obu kierunkach od al. Zwycięstwa do ul. Dąbrowskiego w dniu 2 czerwca (piątek) od godz. 18.30 do 2 czerwca do godz. 23.30.

Zamknięcie Cmentarza Garnizonowego

W piątek, 2 czerwca od godz. 18.00 zamknięty będzie Cmentarz Garnizonowy przy ul. Dąbrowskiego. Wieczorne zamknięcie cmentarza to zabezpieczenie nekropolii przed wejściem osób poszukujących miejsca do uczestniczenia w koncercie. Na furtkach zostaną wywieszone informacje o zamknięciu cmentarza, dodatkowo organizator koncertu przewidział na jego terenie dozór ochroniarski.

Bramy cmentarza otwarte zostaną w sobotę 3 czerwca w godzinach porannych.

fot.UMGda 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda