mobile

Już jutro Gdańsk rozbłyśnie na różowo

Co wspólnego mają ze sobą różowa szminka oraz podświetlone w tym kolorze wiadukt w ciągu ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej i Fontanna Neptuna? Wszystko to symbole akcji „Pink Lips”, do której tradycyjnie dołącza Gdańsk, wspierając dotknięte chorobą kobiety i zwracając uwagę na konieczność profilaktyki nowotworowej. Oba obiekty podświetlone zostaną w piątek, 26 stycznia.

mat.pras.
TAGI
Już jutro Gdańsk rozbłyśnie na różowo

Rak szyjki macicy to czwarty co do liczby zachorowań nowotwór spośród wszystkich typów tej śmiertelnej choroby. Co roku w Polsce ponad 2000 kobiet słyszy dramatyczną diagnozę „rak szyjki macicy”, a wśród nich 20% stanowią panie, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia.

Dlatego tak ważną rzeczą jest profilaktyka, która zmniejsza czynniki ryzyka zapadnięcia na nowotwór, a także regularne badania. Pozwalają one na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, umożliwiając jego skuteczne leczenie, zanim będzie na to za późno.

Aby przypomnieć paniom, a także panom, którzy wspierają swoje żony, siostry, mamy czy znajome i przyjaciółki o konieczności regularnych wizyt u lekarza i badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, w styczniu w wielu krajach organizowany jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W Polsce jego organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, a symbolem akcji są Różowe Usta – Pink Lips.

W 2024 roku działania stowarzyszenia ukierunkowane są na regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz zachęcanie młodych dziewcząt do szczepienia się przeciwko wirusowi HPV, mogącego prowadzić do choroby nowotworowej.

Miasto Gdańsk również przyłącza się do malowania ust na różowo, podświetlając wiadukt w ciągu ul. Kościuszki w sąsiedztwie Galerii Bałtyckiej oraz Fontannę Neptuna. Jak podkreśla samorząd Gdanska - Liczymy, że różowy kolor tych odwiedzanych obiektów skutecznie zwróci uwagę na akcję mieszkańcom Gdańska i zachęci do zadbania o swoje zdrowie!

 

fot. pix bay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda