mobile

Kardiologia na nowo. Oddział po remoncie w gdańskim Szpitalu św. Wojciecha już gotowy

Półtora roku trwał remont kapitalny Oddziału Kardiologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Dzięki modernizacji skróci się czas pobytu pacjentów w szpitalu, zwiększy liczba wykonywanych zabiegów, remont istotnie wpłynie na poprawę warunków leczenia. Wczoraj 28 marca 2023 roku otwarto wyremontowany oddział

Informacja prasowa
Kardiologia na nowo. Oddział po remoncie w gdańskim Szpitalu św. Wojciecha już gotowy

Na Oddział Kardiologii szpitala na Zaspie trafia ponad 2 tysiące pacjentów rocznie

- Remont prowadziliśmy w warunkach pandemii, musieliśmy poradzić sobie z wieloma problemami - powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus, w skład której wchodzi Szpital św. Wojciecha na Zaspie. - Tym bardziej jesteśmy dumni ze szczęśliwego końca. Dziś możemy pochwalić się nowoczesnymi angiografami, które zastąpią nasz bardzo już wysłużony sprzęt. Chcę też przekazać wyrazy uznania personelowi, który od ponad 30 lat na tym oddziale udziela świadczeń w najwyższym standardzie. W ubiegłym roku na oddziale leczono 2 300 pacjentów, w tym połowa trafiła do nas w ciężkim stanie. U ponad pięciuset pacjentów leczyliśmy ostre zespoły wieńcowe w bezpośrednim zagrożeniu życia. 

Oddział Kardiologiczny po modernizacji. Co zmieniono? 

Oddział Kardiologiczny mieści się w dwóch skrzydłach trzeciego piętra w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Od 1985 roku nie był w istotny sposób przebudowywany. Remont obejmował wykonanie prac budowlano-montażowych polegających na przebudowie istniejących pomieszczeń oddziału i zakupie wyposażenia medycznego. Zmodernizowano 1270 mkw powierzchni użytkowej tworząc łącznie 10 sal dwuosobowych z własnymi węzłami sanitarnymi, dwie sześcioosobowe sale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (INK) i jedną salę czteroosobową pozabiegową - to łącznie 36 łóżek.

W południowym skrzydle oprócz sal chorych wydzielono m.in. gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym. 

Pompy do kontrapulsacji, angiografy, stacja hemodynamiczna, nóż plazmowy

W skrzydle północnym przebudowano pomieszczenia na potrzeby Pracowni Kardiologii Inwazyjnej wydzielając Pracownię Hemodynamiki, Pracownię Elektrofizjografii, Pracownię Elektroterapii, punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym i salami chorych.

Modernizacja objęła wymianę aparatury niezbędnej do diagnostyki i leczenia dominujących we współczesnej kardiologii tzw. zabiegów inwazyjnych - koronaroplastyki, ablacji zaburzeń rytmu serca, wszczepienia stymulatorów itp. Zakupiono m.in. pompy do kontrapulsacji, dwa angiografy (wzraz z angiografiami zakupione zostały m.in. stacja hemodynamiczna, wstrzykiwacze do podaży środków kontrastowych, system do badań elektrofizjologicznych, jak również szereg aplikacji klinicznych.), nóż plazmowy, kolumny medyczne, systemy telemetryczne do kardiomonitorów, system obrazowania naczyń OCT, aparaty EKG, w pompy infuzyjne, kardiomonitory, łóżka szpitalne, wózki do transportu chorych, respiratory, defibrylatory, aparat USH z opcją echokardiografii. Dodatkowo w celu osiągnięcia pełnej zdolności do pracy oddziału rozbudowano system monitorowania pacjenta dzięki zakupowi kardiomonitorów telemetrycznych.

Łączna wartość zakupionego sprzętu to ponad 1 mln zł.

Remont oddziału za ponad 21 milionów

Remont generalny oddziału kosztował ponad 21 mln zł, samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 19 mln zl, w tym Gmina Miasta Gdańsk - 4,5 mln zł, a spółka Copernicus ponad 1,3 mln zł. 

- Rada Miasta Gdańska przeznacza co roku 1,5 mln zł na dofinansowanie działalności szpitali, które prowadzi marszałek - powiedziała Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds spoełcznych i równego traktowania. - Te pieniądze są przekazywane od mieszkańców poprzez Radę Miasta, aby marszałek kierował je tam, gdzie są najpilniejsze potrzeby. Mam nadzieję, że jak najmniej mieszkańców będzie tu trafiać, choć wiem, że choroby krążeniowo-naczyniowe są najbardziej rosnącą statystycznie grupą chorób cywilizacyjnych. Dziękuję całemu zespołowi za stworzenie doskonałego miejsca, w którym chorzy będą mogli się leczyć i wyleczyć. 

Jak dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego - Dzięki modernizacji powstał ośrodek o wysokim standardzie, bez barier architektonicznych, z małymi salami chorych i salą intensywnego nadzoru kardiologicznego. Podkreślił -Ta zmiana na pewno poprawi i usprawni opiekę nad chorymi hospitalizowanymi na Zaspie, a zastosowanie nowoczesnych technologii skróci czas trwania zabiegu i oczekiwania na niego. Poprawią się warunki diagnostyki i leczenia pacjentów, dzięki czemu będzie można wykonywać wiecej zabiegów. 

"To nie remont, to stworzenie nowego oddziału"  

Zespół Oddziału Kardiologicznego to 69 osób, w tym 34 lekarzy, 28 pielęgniarek, personel administracyjny i pomocniczy. Kontrakt roczny NFZ na kardiologię na Zaspie to ponad 22 mln zł. To - jak podkreślił prezes Kostrzewa - druga pod względem wartości sprzedaży dziedzina w spółce Copernicus.

- To nie jest remont, to stworzenie zupełnie nowego oddziału, na którym chorzy przede wszystkim będą bezpieczniejsi dzięki bardzo rozbudowanemu systemowi monitoringu - powiedział Włodzimierz Krasowski, ordynator Kardiologii na Zaspie. - Zespół będzie miał również lepsze warunki do pracy, bo wszystkie pracownie są wyposażone w nowoczesny sprzęt, intensywny nadzór kardiologiczny. Mamy więcej pomieszczeń, poprawi się więc jakość pracy. To jest na wysokim poziomie, szczególnie że urządzenia, aparatura nie leczy, pacjentów leczą ludzie. Zespół dobrych lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, techników zebrać, wyszkolić, skłonić do zespołowej pracy jest ciężej niż wydać pieniądze na kolejną maszynę, łatwo zepsuć a trudno zbudować. Nam się udało, wię mamy się czym pochwalić. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.  

fot.Katarzyna Brożek - Copernius/UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda