mobile
REKLAMA

„Kraina miodu” zdobywcą Nagrody Prezydenta Gdyni

Za nami 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Gdyńską odsłonę święta kina dokumentalnego zwieńczyła gala, podczas której poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Gdyni i Nagrody Czytelników „Co Jest Grane 24".

Jan Ziarnicki/Gdynia.pl/ fot. Michał Puszczewicz
TAGI
„Kraina miodu” zdobywcą Nagrody Prezydenta Gdyni

O Nagrodę Prezydenta Gdyni walczyło 13 obrazów. Jury w składzie: Natalia Fiedorczuk-Cieślak - pisarka i kompozytorka, Jerzy Rados - reżyser i filmoznawca, Olo Walicki - kontrabasista i kompozytor, zdecydowało, że statuetka i 15 tys. zł trafi do twórców „Krainy miodu” - Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej.

- Za film, którego bohaterowie z niezwykłą harmonią przeprowadzają widza przez konflikt o charakterze uniwersalnym. Za nieprzeciętną spójność i artystyczny rozmach. Za skonfrontowanie nas z najważniejszymi w życiu relacjami - z naturą, rodziną i drugim człowiekiem – uzasadniali jurorzy.

W tym roku jury przyznało także wyróżnienie, które trafiło do Madsa Brügera za „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ”.

- W Gdyni, tak jak i w pozostałych miastach gościliśmy po raz kolejny produkcje filmowe z całego świata. W Gdyńskim Centrum Filmowym można było obejrzeć filmy pokazujące między innymi totalitarne rządy w Rosji, zimową wyprawę na K2, opowieści o sprawach wielkich i uniwersalnych wartościach. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów, a to oznacza, że warto w Gdyni organizować tak ważne wydarzenia, oczywiście nie tylko filmowe – mówiła podczas gali Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

W trakcie gali wręczono także Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24". To laur przyznawany przez widzów festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach i Gdyni za pomocą kart do głosowania. Nagroda otrzymała Barbara Miller, reżyserka filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet".

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbył się po hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” w 6 miastach w całej Polsce. W Gdyni festiwal trwa do 24 maja. Była to 16. edycja wydarzenia.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda