mobile

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - dzisiaj w Gdańsku parada i gala

Parada gdańskich wolontariuszy i wolontariuszek przed południem, a także wieczorna gala w ECS, uświetnią przypadający na dzisiaj (5 grudnia) Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To zarazem kulminacyjny dzień trwającego od poniedziałku Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu.

Redakcja
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - dzisiaj w Gdańsku parada i gala

Według badań z 2016 r. wolontariuszami są prawie dwie trzecie mieszkańców Gdańska. To wyjątkowo wysoki odsetek w skali kraju. Najczęściej są to działania na rzecz potrzebujących pomocy znajomych, sąsiadów - podejmowane z potrzeby serca i bez świadomości ich wolontariackiego charakteru. Według definicji, wolontariat to każde bezinteresowne działanie na rzecz dobra osób i środowisk, które nie są w relacjach rodzinnych z wolontariuszem. Wsparcia potrzebują zarówno pojedyncze osoby, rodziny, jak i organizacje. Zdaniem Agnieszki Buczyńskiej, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, wolontariat - poza osobistą satysfakcją - daje coś jeszcze.

- Mogę iść do wolontariatu, by się rozwijać, mogę iść do wolontariatu, by poznać ludzi, mogę iść do wolontariatu, by uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu - mówi Agnieszka Buczyńska. - W związku z tym to nie jest nigdy tak, że ta nasza aktywność jest podejmowana bez żadnego motywu. Jakiś “interes” w tym zawsze musi być.

Dawid Jastrzębski, wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podkreśla, że aktywność w wolontariacie coraz częściej w Polsce traktowana jest jako plus w CV kandydatów starających się o pracę. Dlaczego? Jest to bowiem sygnał, że chodzi o osobę wartościową pod względem społecznym.

Gdański Tydzień Wolontariatu odbywa się w naszym mieście po raz czwarty. Jak przyznaje Agnieszka Buczyńska, inicjatorem tego wydarzenia był śp. Paweł Adamowicz.

- Prezydent powiedział mi, że trzeba to zrobić, bo o rzeczach ważnych należy mówić głośno - wspomina Agnieszka Buczyńska, która we wtorek, 3 grudnia była na naszym portalu gościem programu “Wszystkie Strony Miasta”.

Dziś o godzinie 11. z Długiego Targu ruszy parada gdańskich wolontariuszy i wolontariuszek. Trasa pochodu będzie wiodła przez Zieloną Bramę, Długie Pobrzeże, Rybackie Pobrzeże, kładkę na Motławie - na Ołowiankę. Tam wszyscy uczestnicy zgromadzą się przy napisie GDAŃSK. Organizatorzy zapowiadają niespodzianki dla uczestników parady. Zaproszone są wszystkie zainteresowane osoby - bez względu na to, czy były już aktywne w wolontariacie, czy nie.

O godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Gala Wolontariatu. Tutaj również wstęp jest wolny.

- Zapraszamy wszystkich chętnych - mówi Agnieszka Buczyńska. - Dla naszego środowiska jest to święto. Warto przyjść, zobaczyć i po prostu się do nas przyłączyć.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda