mobile

Ministrowie ogłaszają złagodzenie kwarantanny i powrót do nauki stacjonarnej w szkołach po feriach

We wtorek, 9 lutego 2022 r., minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podczas wspólnej konferencji przedstawili program złagodzenia restrykcji sanitarnych wprowadzonych wcześniej w związku z pandemią Covid-19. Krótsze będą m.in. okresy kwarantanny, a także przywrócona zostanie jeszcze w lutym nauka stacjonarna w klasach V-VIII. Złagodzenie restrykcji ma związek z coraz mniejszą liczbą zakażeń.

Informacja prasowa
Ministrowie ogłaszają złagodzenie kwarantanny i powrót do nauki stacjonarnej w szkołach po feriach

Jak poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski w najbliższym czasie wiele obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią Covid-19 zostanie złagodzonych. Według analiz resortu zdrowia, spadające statystyki dotyczące zakażeń pokazują, że sytuacja pandemiczna jest coraz lepsza. Luty może tu być miesiącem przełomowym.

- Widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy te spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się, jeśli można tak powiedzieć, poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenie restrykcji – mówił szef resortu zdrowia. - Tak jak często byłem pesymistą, tak teraz jestem optymistą. Mamy tak na prawdę do czynienia z początkiem końca pandemii.

Minister zdrowia zapowiedział też, przywrócenie ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach.

Złagodzenie restrykcji pandemicznych dotyczy też szkół. Jeszcze w lutym w szkołach podstawowych wróci nauka stacjonarna.

- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na pytania dziennikarzy dotyczące zniesienie obowiązku noszenia maseczek, szef MZ odpowiedział, że taka decyzja może zapaść najwcześniej za miesiąc, jeśli pozwoli na to sytuacja.


Oto lista najważniejszych zmian:

 

  • od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni
  • od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej będzie obowiązywać wyłącznie do zakończenia izolacji
  • kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem zostaje zniesiona
  • od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów Schengen; kwarantanna pozostaje wyłącznie dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19
  • od 11 lutego kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni
  • rząd przywraca ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia, zmniejszając liczbę łóżek covidowych do poziomu ok. 25 tys.
  • od 21 lutego koniec nauki zdalnej

Fot. MInisterstwo Zdrowia/facebook 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda