mobile
REKLAMA

Na liście produktów tradycyjnych znalazł się kolejny produkt z Pomorza

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaktualizowało listę produktów tradycyjnych. Wśród nowych produktów jest pomorski akcent. Tym razem doceniono prażnice na bretlingach

Redakcja
Na liście produktów tradycyjnych znalazł się kolejny produkt z Pomorza

Prażnica na bretlingach to inaczej jajecznica na szprotach, danie to znalazło się na zaktualizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi liście produktów regionalnych. Prażnica na bretlingach jest 187 produktem z Pomorza, który znalazł się na liście produktów tradycyjnych.

Jak możemy przeczytać we wpisie na stronie resortu rolnictwa - Jedną z najbardziej popularnych potraw z dodatkiem szprot, w niektórych regionach Kaszub Północnych, była prażnica na bretlingach, czyli jajecznica ze szprotami. Potrawa, która wielu rdzennym mieszkańcom Kaszub Północnych kojarzy się właśnie z dzieciństwem oraz jego przysmakami. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tej potrawy zawsze pochodziły od lokalnych dostawców – rybaków oraz sąsiedzkich lub własnych gospodarstw domowych. Pierwszym etapem w przygotowaniu prażnicy na bretlingach jest przygotowanie samych bretlingów. Należy je odgłowić, wypatroszyć, obmyć i pozostawić na pewien czas aby pozbyły się nadmiaru wody. Następnie obsuszone tuszki szprotów należy obtoczyć w mące i smażyć na patelni posmarowanej smalcem lub słoniną aż do uzyskania brązowo-srebrnej barwy. Ostatnim etapem jest zalanie usmażonych wcześniej szprotów roztrzepanymi jajkami z dodatkiem soli, pieprzu i wody. Całość należy smażyć do momentu całkowitego ścięcia się jaj.   Dawniej oprócz ryby świeżej do przyrządzenia prażnicy na bretlingach używano również szprota zakonserwowanego przez zasolenie lub szprota wędzonego. Szprot zasolony wymagał krótkiego odsolenia. W tym wypadku jajecznicy nie należało już dodatkowo solić.

Co warto przypomnieć bretling na liście Produktów regionalnych znajduje się już od 2001 roku..

 

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda