mobile

Na Zaspie powstanie ośrodek pediatryczny

- Kompleksowy ośrodek pediatryczny ma powstać przy Szpitalu Św. Wojciecha na Zaspie. Gdańsk i władze województwa pomorskiego zapowiedziały szeroką współpracę dla stworzenia Centrum Pediatrycznego - przekazał dziś gdański magistrat

mat.pras.
Na Zaspie powstanie ośrodek pediatryczny

- Miasto Gdańsk nie jest właścicielem żadnej ze szpitalnych spółek, natomiast od wielu lat współpracujemy, ponieważ zdrowie jest jednym z najważniejszych obszarów naszej publicznej odpowiedzialności – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Trzy tygodnie temu podpisaliśmy porozumienie na kwotę 4,5 miliona złotych. Za te pieniądze chcemy wyposażać placówki szpitalne znajdujące się na terenie miasta w niezbędne sprzęty, które służą zdrowiu gdańszczan. Bardzo dziękuję za inicjatywę budowy Centrum Pediatrii, bo takiego miejsca w Gdańsku brakuje. Wyrażamy swoją intencję i wolę współpracy przy budowie takiego centrum. Miasto chce wnieść do tego przedsięwzięcia niezbędne tereny znajdujące się w okolicy Szpitala Świętego Wojciecha. Mam nadzieję, że władze spółki jak najszybciej doprowadzą do budowy i otwarcia miejsca służącego poprawie zdrowia dzieci – dodaje prezydent.

Planowane centrum obejmować będzie m.in. takie obszary terapeutyczne jak: Centrum Urazowe dla Dzieci wraz z blokiem operacyjnym – oddziały chirurgii dziecięcej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, otolaryngologii dziecięcej, okulistyki dziecięcej, kardiochirurgii dziecięcej, pediatrii ogólnej, immunologii, chorób płuc i gruźlicy, obserwacyjny jednego dnia, urologiczny, gastroenterologiczny, żywieniowy oraz rehabilitacji.

- Województwo pomorskie jest jednym z nielicznych województw, które nie posiada szpitala pediatrycznego, w którym znajdowałyby się oddziały służące kompleksowemu leczeniu dzieci i młodzieży. Szpital Dziecięcy Polanki nie spełnia wymagań i niemożliwa jest rozbudowa tego miejsca. Dlatego właśnie tutaj, na Zaspie, chcielibyśmy otworzyć specjalistyczne Centrum Pediatryczne, w którym w jednej lokalizacji skoncentrowane będą oddziały ogólne oraz pełnowymiarowa baza diagnostyczna. Będzie to osobny budynek o powierzchni ok. 14000 m². Pracujemy już nad przygotowaniem dokumentacji – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Niezwykle ważna jest inicjatywa pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która zapowiedziała gotowość miasta do przekazania terenu w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Św. Wojciecha, umożliwi nam to szybką realizację tego projektu.

Pacjenci ogólnopediatryczni leczeni są głównie w Szpitalu Dziecięcym im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Lokalizacja szpitala ma jednak bardzo duże ograniczenia dalszego rozwoju. Nowoczesne centrum jest niezbędnym uzupełnieniem oferty medycznej w Gdańsku. Należy podkreślić, że szpital przy ul. Polanki nadal będzie pełnił funkcje medyczne.

- W końcu mamy szansę na to, że w Gdańsku pojawi się pełnoprofilowy szpital dziecięcy tak bardzo potrzebny i oczekiwany – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus. - Trzymajmy kciuki za Krajowy Plan Odbudowy, ponieważ będzie to główne źródło finansowania tej inwestycji. Dzięki temu, że miasto Gdańsk przekaże nieruchomości gruntowe, które mam nadzieję zostaną włączone do majątku spółki Copernicus, pojawią się możliwości spektakularnego rozwoju Szpitala Świętego Wojciecha. Pediatryczna część będzie głównym elementem tego ambitnego założenia.

 

fot UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda