mobile
REKLAMA

Nie tylko dla dzieci – recenzja spektaklu Przygody Remusa

Inscenizacja epopei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa" napisanej przez Aleksandra Majkowskiego nie była łatwym przedsięwzięciem. Efekt, jaki możemy oglądać na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni, jest jednak wyjątkowy zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

Marek Nowak
TAGI
Nie tylko dla dzieci – recenzja spektaklu Przygody Remusa

Kaszubski bohater Remus to wędrowny sprzedawca, który w czasach zaborów ma ideę i wizję wykraczającą poza umysły mieszkańców rodzinnej wsi. Zadania, które stawia przed nim pojawiająca się w snach Królewianka wydają się także niemożliwe do osiągnięcia. Walka z przeciwnościami, którymi są zarówno zewnętrzni wrogowie, jak i wewnętrzne demony (znakomicie przedstawione Trud, Strach  i Niewarto), jest jednak nieunikniona.

– W spektaklu jest oczywiście klasyczna walka dobra ze złem, ale też romantyczny kult przyjaźni, dobro które powraca, magia i marzenia – mówi Krzysztof Babicki, reżyser spektaklu. – Królewianka, którą Remus pragnie przenieść przez wodę do wielkiego zamku to natomiast symboliczna Królowa Polski, która w czasach zaborów łączyła się też z wypieranym z Kaszub Kultem Maryjnym.

Największą siłą spektaklu jest natomiast zatarcie granic między codziennością, w której żyje Remus i światem symboli, w którym rządzi magia. Jest to zabieg zastosowany przez autora oryginalnej powieści, niezwykle przekonująco utrzymany w adaptacji. Widz zostaje wciągnięty w świat, w którym nie do końca nie wie, co z niezwykłych przeżyć bohatera dzieje się naprawdę, co jest tylko jego symbolicznym przedstawieniem, a co donkiszotowskim szaleństwem. Wrażenie robi też ilość scen i miejsc, w które przenoszą nas multimedialne projekcje, za które odpowiedzialny jest Robert Turło (wcześniej zrealizował między innymi kilkanaście animacji dziecięcych do serii "Baśnie i bajki polskie" oraz "Miś Fantazy").

Choć są w spektaklu momenty, gdy widz może nieco zgubić się w akcji, piosenki nie do końca czytelnie opisują akcję oraz gdy Remus nieco nadmiernie miota się po scenie, jest to z pewnością sztuka warta polecenia. Warto też zaznaczyć, że choć jest to familijny, multimedialny spektakl z piosenkami opowiadający o losach lokalnego bohatera, ze względu na sposób prowadzenia narracji jaki i dość mroczne akcenty, polecany jest widzom powyżej 10 roku życia.

Autor zdjęcia: Roman Jocher

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda