mobile
REKLAMA

Nowe mammobusy dla mieszkanek Trójmiasta i Pomorza

W listopadzie i grudniu 2021 roku gdańszczanki będą mogły wykonać mammografię piersi w jednym z czterech nowych mammobusów zakupionych ze środków unijnych i budżetu państwa przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany przede wszystkim do badań kobiet ze wsi i małych miejscowości na Pomorzu.  

Informacja prasowa
TAGI mammobus
Nowe mammobusy dla mieszkanek Trójmiasta i Pomorza

- W nowotworach piersi profilaktyka jest chyba najważniejsza, bo rak piersi wcześnie wykryty pozwala nawet w 90 procentach na wyleczenie - mówi Anna Ziemiańska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet AMAZONKI. - Leczenie jest tańsze, lżejsze, mniej okaleczające, prognozy życia w zdrowiu znacznie lepsze. Ale kobiety boją się badania mammograficznego obawiając się bólu podczas badania i przede wszystkim diagnozy. Panie ze wsi i małych miejscowości nie mają dostępu do takich badań, dla pomorskiej wsi te mammobusy są zbawienne. 

Nowe mammobusy, które kosztowały ponad 6 mln złotych, będą wykorzystywane do wykonywania badań u mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 50-69 lat. Zostały wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe, które emitują minimum o 30 proc. mniejsze promieniowanie rentgenowskie od zwykłych mammografów. Oprócz tego posiadają specjalne oprogramowanie, które redukuje niepotrzebny ucisk piersi.

Mammobusy przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zaprezentowała pod koniec października 2021 roku spółka Geneva Trust Polska, beneficjent programu. 

- Zaczynaliśmy od jednego mammobusu 20 lat temu, dziś mamy ich 26 - powiedział Andrzej Stencel ze spółki Geneva Trust Polska, która będzie zarządzać mammobusami. - Te nowe cztery są przeznaczone wyłącznie dla pań z Pomorza, które się kwalifikują do badania. To ważna inwestycja, bo zgłaszalność na Pomorzu to ok 40 procent, ciągle zbyt mało kobiet się bada.  

- Niestety profilaktyka chorób piersi jest na bardzo niezadowalającym poziomie - dodała Agnieszka Kapała Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Skorzystanie z badań w nowych mammobusach pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym etapie. Te zmiany, które umożliwia wykryć mammograf wynoszą nawet dwa, czy trzy milimetry, czyli na bardzo wczesnym etapie rozwoju nowotworu.

Według danych z 2018 r. w województwie pomorskim nowotwory sutka były drugą przyczyną zgonów kobiet. Dzięki badaniom profilaktycznym, możliwe będzie wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, a jak twierdzą onkolodzy, wcześnie wykryty rak piersi daje niemal 100-procentowe wyleczenie. Dzięki temu pacjentki będą mogły pozostawać aktywne zawodowo i społecznie przez dłuższy czas.

Zainteresowane badaniami panie mogą rejestrować się na badanie pod numerem tel. 58 767 34 44.

Fot. mat. pras. UM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda