mobile

Nowe tężnie solankowe w Sopocie

W połowie marca zostanie ukończona budowa nowej tężni solankowej na sopockich błoniach, której inwestorem jest MOSiR. Druga tężnia, za sprawą spółki miejskiej AQUA Sopot, powstaje przy Muzeum Sopotu. Obie będą zasilane w wodę pochodzącą z podziemnych źródeł sopockiej solanki. Tężnie będą elementem powstającego Nadmorskiego Szlaku Kuracyjnego, a ich budowa wpisuje się w obchody 200-lecia kurortu.

Informacja prasowa
Nowe tężnie solankowe w Sopocie

W tym roku Sopot obchodzi 200-lecie powstania kurortu. Tężnie solankowe są obowiązkową składową krajobrazu takich znanych uzdrowisk jak Ciechocinek, Inowrocław czy Kołobrzeg. Nie mogło ich zabraknąć także w Sopocie, zwłaszcza że to właśnie tu znajdują się złoża wód solankowych o udowodnionych właściwościach leczniczych. Nowe sopockie tężnie staną się z pewnością popularnymi miejscami spotkań i spędzania czasu wolnego. 

‒ Błonia mają ogromny potencjał. Położone w bliskim sąsiedztwie pasa nadmorskiego i plaży, pozwalają na realizację pasji i odpoczynek. Konsekwentnie pracujemy nad podnoszeniem atrakcyjności tego terenu. Powstająca tężnia znakomicie pasuje do kurortowego charakteru Sopotu i z pewnością przyciągnie na błonia wiele osób – mówi Grażyna Dobrzyńskadyrektor MOSiR Sopot, który zarządza terenem błoni.   

Jak działa tężnia?

Tężnia solankowa to wykonana z drewna konstrukcja, w której wnętrzu ułożone są gałęzie tarniny. Solanka jest pompowana ku górze i spływając swobodnie w dół rozbija się o gałązki, tworząc w powietrzu leczniczy aerozol, niezwykle bogaty w  mikroelementy. To przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Solankowa mgiełka wspomaga usuwanie śluzu przy astmie i zapaleniu oskrzeli. Leczniczych właściwości tężni solankowych doświadczyło już wielu pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego. Inhalacje w tężni korzystnie wpływają na błonę śluzową nosa, zatok, gardła, krtani i tchawicy. Oprócz inhalacji, tężnie nawilżają powietrze i znacznie obniżają temperaturę wokół siebie, dając wytchnienie w czasie upałów.

Nowe sopockie tężnie zostały specjalnie zaprojektowana. Konstrukcje są takie same, to cylinder o średnicy 2,5 metra i wysokość 3,5 m. Woda pochodzi z sopockich źródeł solankowych. Tężnia do pracy zużywa niewiele energii elektrycznej. To zaledwie 0,7 kW, czyli tyle ile potrzeba do zasilania pompy i... oświetlenia, które zostało umieszczone w koronie konstrukcji.

Jak wyglądaja i działają nowe tężnie, zobaczymy już w połowie marca. Obecnie w mieście jest jedna tężnia solankowa ustawiona na świeżym powietrzu. Można ją znaleźć na terenie Campingu 34.

fot.MOSiR Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda