Ogromne korki w związku z remontem ul. Czarny Dwór. Czy można było uniknąć paraliżu Przymorza?
Od poniedziałku, 29 września ul. Czarny Dwór jest przejezdna tylko w stronę Przymorza – na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Kaczyńskiego. Kierowcy stoją w ogromnych korkach. - Wczorajsze korki były odczuwalne na Przymorzu, Zaspie, a nawet w Oliwie czy Wrzeszczu. Niestety kolejny raz miejskie remonty paraliżują ruch w połowie Gdańska - podkreśla miejski radny Przemysław Majewski. Jednocześnie wskazuje rozwiązania, które mogą poprawić obecną sytuację.

Remont ul. Czarny Dwór ruszył w poniecziałek. Prace prowadzone są na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Czarny Dwór. Zdemontowane zostały dotychczasowe maszty sygnalizacji świetlnej, a w ich miejsce pojawią się nowe urządzenia. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w październiku planowane jest także układanie nowej nawierzchni. Ograniczenia potrwają co najmniej do końca października.
Przejazd jest możliwy z al. Jana Pawła II w stronę Brzeźna. Objazdy w kierunku Brzeźna prowadzą m.in. ulicami: Kaczyńskiego, Kołobrzeską i Olsztyńską lub al. Rzeczypospolitej.
Pierwsze dni już pokazały, że kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Korki, które tworzą się na Przymorzu są ogromne. - Wczorajsze korki były odczuwalne na Przymorzu, Zaspie, a nawet w Oliwie czy Wrzeszczu. Niestety kolejny raz miejskie remonty paraliżują ruch w połowie Gdańska – podkreślał na dzisiejszej konferencji miejski radny Przemysław Majewski. Czy w takim razie mieszkańcy Gdańska są skazani na stanie w korkach? Według radnego Majewskiego, nie.
- Mamy na to recepty, które dziś przedstawiamy. Po pierwsze udrożnienie skrzyżowań choćby Kołobrzeskiej i Rzeczpospolitej czy Rzeczpospolitej i Hynka. Wskazują na to sami kierowcy, że potrzebny jest dłuższy cykl dla kierowców omijających Czarny Dwór. Po drugie wykorzystanie wartego 17 mln zl rocznie systemu Tristar. Monitoring w tym systemie może pozwolić na zmiany sygnalizacji w zależności od natężenia ruchu. Po trzecie wykorzystanie Policji do kierowania ruchem tam gdzie nie można zmienić cyklu sygnalizacji i by przeciwdziałać blokowaniu skrzyżowań przez auta. Po czwarte przywrócenie przycisków na przejściach dla pieszych aby ograniczyć niepotrzebne zatrzymania aut – wyliczał radny.
Nie tylko kierowcy odczuwają skutki prowadzonego remontu. Z utrudnieniami muszą liczyć się również pasażerowie komunikacji miejskiej. - Korki dotykają nie tylko kierowców ale i pasażerów komunikacji miejskiej. Nawet dziś rano autobusy notują opóźnienia, a wczoraj dochodziło nawet do 1.5h opóźnień. To całkowicie rozstraja system komunikacyjny miasta i jego mieszkańców. Władze miasta wiedziały o możliwych utrudnieniach, a mimo to nie są na nie odpowiednio przygotowane. To kolejna żółta kartka dla jednostek odpowiedzialnych za miejskie inwestycje – zaznaczał na konferencji radny Andrzej Skiba.
Miasto przygotowało tymczasowe trasy dla autobusów. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zmiany dotyczą linii 127 i 148 oraz linii nocnych N2 i N6. Jak wskazano w komunikacie:
Linia 127
W obu kierunkach autobusy będą kursować objazdem ulicami: Obrońców Wybrzeża – Kaczyńskiego – Olsztyńską – Meissnera – al. Jana Pawła II, a następnie powrócą na stałą trasę.
Na trasie objazdowej zatrzymają się przystanki: Leszczyńskich 03, Meissnera 01 i 02, Olsztyńska 01 i 03, Biały Dwór 01 i 02.
Nie będą obsługiwane przystanki: Czarny Dwór 01 i 03, Zaspa Szpital 01 i 02, Leszczyńskich 01. Zmianie ulegną również godziny odjazdów z krańca Oliwa PKP.
Linia 148
W kierunku Nowy Port Szaniec Zachodni autobusy pojadą tymczasowo trasą: Obrońców Wybrzeża – Kaczyńskiego – Olsztyńska – Meissnera – al. Jana Pawła II – Czarny Dwór, a następnie wrócą na stałą trasę.
Na trasie objazdowej będą obsługiwane przystanki: Biały Dwór 02, Olsztyńska 03, Meissnera 01, Leszczyńskich 01, Zaspa Szpital 01.
W kierunku przeciwnym trasa pozostaje bez zmian.
Linia N2
Kurs z przystanku Nowy Port Szaniec Zachodni 01 planowany pierwotnie na godz. 23:26 został przesunięty na 23:30.
Linia N6
W obu kierunkach autobusy będą kursować objazdem między Przymorze Wielkie (n/ż) 02 a Korczaka (n/ż) 02 ulicami: Obrońców Wybrzeża – Kaczyńskiego – Olsztyńska – Meissnera – Leszczyńskich, po czym wrócą na stałą trasę.
Przystanki obsługiwane na trasie objazdowej: Leszczyńskich (n/ż) 03, Meissnera (n/ż) 01 i 02, Olsztyńska (n/ż) 01 i 03, Biały Dwór (n/ż) 01 i 02.
Nie będą zatrzymywać się przystanki: Czarny Dwór (n/ż) 01 i 03, Zaspa Szpital (n/ż) 01 i 02, Leszczyńskich (n/ż) 01. Zmianie ulegną godziny odjazdów z krańca Żabianka SKM.
Do sytuacji odniosła się również radna Barbara Imianowska -Mieszkańcy Przymorza i Zaspy będą sie z tym problemem mierzyć nie tylko przez najbliższe 5 tygodni ale i dłużej bo w planach jest remont kładki na Zaspie. Musimy jak najszybciej wdrożyć propozycje, które dziś przedstawiamy bo nie wszyscy mogą przesiąść się na rowery. Rodzice odbierający dzieci z przedszkola, żłobka czy szkoły, tracą cenny czas na stanie w korkach – stwierdziła.
Drogowcy zaś podkreślają, że zdają sobie sprawę z uciążliwości jakie niesie ze sobą remont ul. Czarny Dwór, jednak starali się zrobić wszystko, aby utrudnienia były jak najmniejsze.