mobile

Park Ferberów i skwer Eleka. Wiesz, gdzie się znajdują?

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta gdańscy radni zaakceptowali dwie nowe nazwy na miejskiej mapie. Można zatem oficjalnie już spacerować po Parku Ferberów i przejechać obok skweru im. Stefana Eleka.

MK, inf. prasowa
Park Ferberów i skwer Eleka. Wiesz, gdzie się znajdują?

Park Ferberów, to kompleks ogrodowy w pobliżu rezydencji gdańskiego burmistrza Konstantego Ferbera (okolice traktu św. Wojciecha 226-314 nad Kanałem Raduni). Tuż przy ulicy stoi tam dom podcieniowy - tzw. Lwi Dwór. Od 1984 r. całość wpisana jest do rejestru zabytków. Choć nazwa używana była powszechnie, obecnie została prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Teren jest rewitalizowany przy pełnym zaangażowaniu społeczności oruńskiej.

Skwer im. Stefana Eleka znajduje się przy Al. Grunwaldzkiej w pobliżu Stawu Młyńskiego. Ma upamiętnić wielkiego żołnierza i miłośnika Gdańska, Węgra, który swoje życie związał z grodem nad Motławą. Pracował przy powojennej odbudowie Gdańska, odbudowie i rewitalizacji Parku Oliwskiego, pasa nadmorskiego i gdańskiego ZOO. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, wśród nich znajdują się Krzyż Oficerski Orderu Zasługi nadawany przez Prezydenta Węgier i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznawany przez Prezydenta RP. Wniosek o nadanie nazwy złożyli prezydent Gdańska, ambasador Węgier i mieszkańcy Oliwy.

Źródło/Fot. gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda